Yerli koronavirüs aşısı ne vakit çıkacak? TÜBİTAK Lideri açıkladı!

 Yerli koronavirüs aşısı ne vakit çıkacak? TÜBİTAK Lideri açıkladı!
Okunuyor Yerli koronavirüs aşısı ne vakit çıkacak? TÜBİTAK Lideri açıkladı!

Koronavirüs uzun vakittir gündemi meşgul eden en değerli hususlardan biri olarak gözüküyor. Vakit zaman ülkemizde olay sayısı düşüş gösterse de hiçbir vakit beklenen düzeylere inmediği görülüyor. Dalgalı bir seyir izleyen koronavirüs olayları, günlük ömrü ve ekonomiyi de olumsuz biçimde etkilemeye devam ediyor. Salgının son bulabilmesi ismine kesin bir tedavinin ortaya çıkması yahut aşının bulunması gerekiyor. Hatırlanacağı üzere Rusya Devlet Lideri Vlademir Putin, aşının bulunduğunun muştusunu vermişti. Pekala fakat ülkemizde çalışmalar ne durumda?

Yerli koronavirüs aşısı ne vakit çıkacak? TÜBİTAK Lideri açıkladı!

Ülkemizdeki tedavi ve aşı çalışmaları hakkında TÜBİTAK Lideri Prof. Dr. Hasan Mandal ve Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Müdürü Prof. Dr. Şaban Tekin, çeşitli açıklamalarda bulundu. Yerli koronavirüs aşısı için 2021 yılının Mart ayını işaret eden Tekin, “İki aşımızda hayvan basamağını geçtik. Klinik çalışma için bir adedini etik konseyine aldık. Onay aldıktan sonra da insan çalışmaları başlayacak. Birinci evvel faz1 başlayacak. Aşının yan etkisinin olmadığını göreceğiz orada. Gerisinden faz2 ve 3 gelecek. Bizim amacımız 2021 Mart tarihinde aşımızın çıkması.” tabirlerini kullandı.

TÜBİTAK Lideri Prof. Dr. Hasan Mandal ise, “Aralık ayında süreç daha Türkiye’ye gelmeden önce bu çalışmalara başlamıştık. Geçmişimizde, bizim sıhhat alanında desteklediğimiz projeler var. Devletimiz tarafından 2.3 milyarlık bir kaynak ayrılmıştı. Koronavirüs Türkiye Platformu’nu oluşturduk. Şu an 18 tane proje çalışılıyor. 10’u tedavi ve ilaç, 8’i de aşı alanında. Biz 9 ay üzere bir maksat koyduk.” diyerek tedavi ve aşı çalışmaları hakkında kıymetli bilgiler verdi. 

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın