Xiaomi’nin Kameraları Gizleyen Pop-up Kamera Patenti

 Xiaomi’nin Kameraları Gizleyen Pop-up Kamera Patenti
Okunuyor Xiaomi’nin Kameraları Gizleyen Pop-up Kamera Patenti

Katlanabilir ve çift ekranlı akıllı telefonları saymazsak akıllı telefon üreticilerinin tasarım konusunda en büyük yarışının ekran/gövde oranını artırmak noktasında olduğunu söyleyebiliriz. Tüketicilere çentik ya da delik bulunmayan gerçek uçtan uca ekran sunmak isteyen üreticiler, bunun için birkaç farklı teknoloji üzerinde çalışıyorlar ve bunlardan biri de pop-up kameralar.

Pop-up kameralı telefonlarla birinci sefer 2018 yılında tanışmış olsak da kelam konusu açılır-kapanır sistemin güvenlik noktasında birtakım eksiklerinin olması, tanınan hale gelmesini engelledi. Buna karşın Xiaomi, pop-up kamerayı büsbütün geçmişte bırakmamış olabilir. Çünkü ortaya çıkan yeni bir patente nazaran Çinli teknoloji devi, yeni kuşak bir pop-up kamera tasarımı üzerinde çalışıyor.

Xiaomi’nin yeni pop-up kameralı akıllı telefonunda bir yerine iki pop-up sistemi bulunuyor. Dahası, kelam konusu düzenekte hem öne hem de geriye bakan ikişer kamera bulunuyor. Xiaomi’nin tek bir pop-up modülüne iki kamera sensörünü birden nasıl sığdıracağını ise fakat bu türlü bir telefon gerçek bir eser olduğunda görebileceğiniz.

İkili pop-up kamera sisteminin dışında Xiaomi’nin patenti, alışık olduğumuz tam ekran bir akıllı telefon gösteriyor. Ön tarafta son derece ince çerçeveler ve kesintisiz bir ekran yer alırken; art tarafta ana kameraların da pop-up sisteme taşınmasıyla birlikte sadece üst kısımda bir flaş bulunuyor.

Xiaomi’nin şu anda ekrana gömülü kamera teknolojisi üzerinde de ağır bir biçimde çalıştığını düşünürsek kelam konusu patentin sonuncu bir esere dönüşme ihtimalinin düşük olduğunu söyleyebiliriz. Yeniden de fazla kesin konuşmamakta yarar var…

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın