Xiaomi başarısıyla göz doldurdu!

 Xiaomi başarısıyla göz doldurdu!
Okunuyor Xiaomi başarısıyla göz doldurdu!

Akıllı telefon pazarının dinamik isimlerinden biri olan Xiaomi, hem Türkiye’de, hem de Avrupa’da yükselen bir grafik çiziyor. Bilhassa yeni kuşak kullanıcıların tercih ettiği Çinli üretici, fiyat performans eserleriyle göz dolduruyor.

Xiaomi’nin bu yükselişi dünyaca ünlü Fortune Küresel listesinde de yer buldu. Çinli üretici üst üste ikinci yılında da Fortune Küresel 500 listesine girmeyi başardı. Xiaomi’den husus ile ilgili yapılan açıklamada şu satırlara yer verildi.

Xiaomi başarısıyla göz doldurdu!

Xiaomi Corporation, kuruluşunun 10’uncu yılında Fortune Küresel 500 Listesi’nin 422’inci sırasına yükseldi. Listeye ikinci yıldır üstüste girmeyi başaran Xiaomi, 2019 yılında 468’inci sıradan giriş yaptığı listede, en en genç şirket olarak yer almıştı.

Bu yıl 422’inci sıraya yükselen şirketin gelirleri bir evvelki seneye nazaran yüzde 34,8 artarak 29 milyar 795 milyon dolara (205,84 milyar RMB) ulaşırken net kârı ise 1 milyar 453 milyon dolar (34,8 milyar RMB) olarak hesaplandı. Şirket, İnternet Hizmetleri ve Perakende kategorisinde 7’inci sıradaki yerini müdafaayı da başardı.

Xiaomi CEO’su, Lideri ve Kurucusu Lei Jun, “Bu yıl Xiaomi’nin 10. Kuruluş yıldönümü. Geriye dönüp geçtiğimiz on yıla baktığımızda dünya genelindeki 19 bin çalışanımız, Mi Fanları, kullanıcılar, iş ortaklarımız ve dostlarımız olmasaydı bu başarıyı elde etmemiz mümkün değildi. 2020 yılı çeşitli radikal değişikliklerle derinden etkilendiğimiz, hepimiz açısından olağandışı bir yıl oldu. Bu sıkıntı periyotta bize dayanak olan herkese teşekkür ediyor ve şükranlarımızı sunuyoruz. Dünyanın her köşesindeki Mi Fanlarına ve kullanıcılara en erişilebilir ve dürüst fiyatlarla daima olarak en yenilikçi eserleri üretme ve sunma taahhüdümüzü sürdürdüğümüzü vurgulamak için bunu bir fırsat biliyorum” dedi.

2010 yılının Nisan ayında akıllı telefonlar ve Objelerin İnterneti (IoT) platformuyla birbirine bağlanan akıllı donanımlar üretmek gayesiyle kurulan Xiaomi, geçtiğimiz Temmuz ayında Fortune 500 Çin listesine bu yıl üç basamak yükselerek 50’inci sıradan girmeyi başardı. Şirket ayrıyeten, Boston Consulting Group tarafından 2020 yılında dünyanın en yenilikçi 50 şirketi ortasında 24’üncü, 2020 Forbes Küresel 2000 listesinde ise 384’üncü sırada yer aldı.

Xiaomi, eşsiz “triatlon” iş modeli ve 5G çağındaki öncü pozisyonuyla tüketiciler açısından büyük bir marka bedeli taşıdığını ve güçlü büyüme potansiyeli olduğunu göstermeye devam ediyor. Milletlerarası pazar araştırma kuruluşu IDC’ye nazaran, Haziran 2020 itibariyle şirket, satış hacmi açısından dünyanın 4. akıllı telefon markası olmayı sürdürüyor.

Xiaomi, birebir vakitte akıllı donanım geliştirme konusunda uzmanlaşmış 200’ün üzerinde ekosistem şirketine yatırım yaparak Mart 2020 sonu sayılarına nazaran akıllı telefon ve dizüstü bilgisayarlar hariç yaklaşık 252 milyon irtibatlı akıllı donanımla dünyanın en büyük tüketici IoT platformunu oluşturdu.

Dünyadaki büyümesine yaklaşık 6 yıl evvel başlayan Xiaomi, memleketler arası pazar araştırma şirketi Canalys’e nazaran Haziran 2020 itibariyle faaliyet gösterdiği toplamda 90 global pazarın neredeyse yarısından fazlasına tekabül eden 50 pazarda en çok satış yapan birinci beş şirket ortasında yer almayı başardı.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın