Xbox Series S’in İşlemcisi, PS5’in İşlemcisinden Süratli

 Xbox Series S’in İşlemcisi, PS5’in İşlemcisinden Süratli
Okunuyor Xbox Series S’in İşlemcisi, PS5’in İşlemcisinden Süratli

Yakın vakitte Microsoft ve Sony’nin yeni konsolları piyasaya çıkacak ve konsol pazarındaki uğraşta yeni bir raunt başlamış olacak. Eserlerin çıkışı yaklaşırken firmalardan gelen açıklamaların sayısı da artıyor.

Son olarak The Verge muhabiri Tom Warren, paylaştığı bir Tweet ile Microsoft’un şimdiye kadar bir dedikodu olarak bilinen özelliğini doğruladığını açıkladı. Xbox Series S işlemcisi sahiden de PlayStation 5 işlemcisinden süratli.

Konsollar kıyasıya yarışıyor

Microsoft’un Xbox Series S’de kullandığı işlemcinin suratı 3,6 GHz’yken PlayStation 5 işlemcisinde bu sayı 3,5 GHz olarak açıklanmıştı. Öte yandan bu fark tek başında üstünlüğü Microsoft’un konsoluna getirmiyor. Çünkü SSD ve grafik işlemci manasında PS5 daha uygun bir aygıt olarak görülüyor. 

Microsoft Xbox Series S ve Series X fiyatını, çıkış tarihini ve konsolların ön siparişe çıkış vaktini açıkladı. Akabinde da bütün gözler Sony’ye döndü. PlayStation 5’in satış fiyatının ne kadar olacağı ve ne vakit ön siparişe açılacağı şimdilik bilinmiyor. Konsolun bu yılın sonlarında çıkacağı varsayım ediliyor.

Genel olarak baktığımızda konsollar ortasında şu ana kadar açıklanmış çok büyük fark yaratacak bir ana donanım bileşeni yok. Her iki konsolun da kendine nazaran rakibinden ayrıştığı teknolojileri olsa da genel performansları yakın olacak üzere duruyor. 

Microsoft Xbox Series S Özellikleri

Microsoft tarafından tanıtılan yeni konsollar ortasında yer alan Xbox Series S, aslında uygun fiyatlı bir alternatif olarak üretildi. Haliyle özellikleri Xbox Series X’e kıyasla biraz daha zayıf lakin bu konsolun fonksiyonelliğine bir ziyan vermiyor. 

Şimdiye kadar üretilmiş en küçük Xbox olan Series S, şu özelliklere sahip:

  • İşlemci: 8 çekirdekli Zen 2 CPU (3,6 GHz) 
  • Depolama: 512 GB SSD
  • GPU: Bilinmiyor
  • RAM: 10 GB GDDR6

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın