Volvo’nun Araç İçindeki Hava Kalitesini Artıran Teknolojisi

 Volvo’nun Araç İçindeki Hava Kalitesini Artıran Teknolojisi
Okunuyor Volvo’nun Araç İçindeki Hava Kalitesini Artıran Teknolojisi

Teknoloji her alanda epey süratle ilerlediği üzere araba ve araba teknolojileri alanında da epey süratli bir ara kat ediyor. Eskilere nazaran büyük gelişmeler kat eden araba teknolojilerinden bir tanesi de klimalar.

Arabalardaki klima teknolojisi, aracın içerisine hava üflemekten başladı ve daima olarak ilerlemeye devam etti. Günümüz çağdaş otomatik hava denetim sistemleri, araç içi sıcaklığını sabit tutmaktan araç içerisinde farklı bölgelere nazaran farklı özellikler sunabiliyor. Lakin görünüşe nazaran İsveçli araba üreticisi Volvo, bunları bir adım daha öteye götürüyor.

Volvo’dan kabin hava kalitesini geliştiren teknoloji

Volvo, araç klimaları konusunda işleri bir adım daha götürüyor ve dünyada birinci sefer otomobillerinde hava kalitesi teknolojilerini sunduğunu sav ediyor. Şirketin savına nazaran aracın içindeki yolcular, her vakit kaliteli hava soluyorlar. Gelişmiş Hava Temizleme teknolojisi ismi verilen sistem, hava kalitesini gösteren PM2.5 düzeyini ölçen bir sensör üzerine konseyi.

Araba üreticisi, sentetik fiber filtre ve iyonlaştırma sayesinde ziyanlı PM2.5 parçacıklarının %95’inin kabinden atıldığını sav ediyor. Bu sistem, Scalable Product Architecture’da (Ölçeklendirilebilir Eser Mimarisi) üretilmiş tüm 60 ve 90 serisi Volvo araçlarda bulunuyor. Bu teknoloji, havayı temizlemenin yanı sıra şoförün de atikliğini artırıyor. Sistem, Volvo On Call akıllı telefon uygulamasından denetim edilebiliyor.

Volvo mühendislerinden Anders Lofvendahl, “Gelişmiş Hava Temizleme teknolojimiz sayesinde Volvo’nuz içerisinde soluduğunuz havanın daha pak ve daha sağlıklı olduğundan emin olabilirsiniz” diyor. Şirketin bünyesinde, The Noses olarak isimlendirilen grup bu üzere teknolojiler üstünde çalışıyor.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın