Ücretsiz Numara Sorgulama Nasıl Yapılır?

 Ücretsiz Numara Sorgulama Nasıl Yapılır?
Okunuyor Ücretsiz Numara Sorgulama Nasıl Yapılır?

Gece geç bir saatte ya da belki daha alarmın çalmasına bir saat varken yani sabahın kör bir vaktinde, telefonunuz hiç de uygun olmayan bir saatte çalmaya başladı ve bir baktınız numarayı tanımıyorsunuz. O kadar fazla ihtimal var ki. Engellemeyi unuttuğunuz eski sevgiliniz, yalnızca birkaç işlem yaptığınız bir şirket ya da belki de Balkanlar’dan gelen soğuk dolandırıcı rüzgarı.Ücretsiz numara sorgulama servisleri bu yüzden var.

İster istemez cep telefonu numaralarımızı pek çok yere vermek durumunda kalıyoruz. Çoğu sosyal medya hesabı mutlaka cep telefonu numarası istiyor mesela ya da sadece küçük bir işlem veya alışveriş için iletişime geçtiğiniz bir şirketin veri tabanında kaydedilmiş oluyor cep telefonu numaranız. Bu tanımadığınız numaraları öğrenmek için pek çok yol olsa da, yine de hepsi güvenilir değil.

Eskiden 118 numaralı hattı arayarak bu bilinmeyen numaraları öğrenebilirdik. Bu Telekomünikasyon idaresinin bir hizmeti olduğu için ucuz olmasa da yine de çok yüksek tarifeler üzerinden ücretlendirilmezdi. Daha sonra bu 118 numaralı hattın verdiği hizmeti özel girişimcilerin yapmasına karar verildi ve ip biraz orada koptu. 11880, 11818 ya da sonuna aklınıza gelen herhangi bir numarayı koyduğunuz hatlardan kaç tane olduğu tam olarak bilinmiyor bile.

Bu başı 118’li hatlar güvenilir gibi gelebiliyor insanlara fakat karşılığında ödenecek fiyatlar akıl karı değil. Ücretsiz numara sorgulama bir hayaldir böyle hatları kullanarak. Eğlenceli reklamlara sahip numara sorgulama hizmeti veren bu hatları aradığınız zaman o kadar çok oyalıyorlar ki sizi telefon başında, sonuçta ödediğiniz fatura bedeli son derece rahatsız edici bir hal alıyor. Bu hatları çok zorda kalmadığınız sürece kullanmanız pek tavsiye edilmiyor.

Peki, ne yapmalı? Ücretsiz numara sorgulama nereden yapılmalı? Vodafone, Turkcell, Türk Telekom gibi GSM operatörlerinin de bu konuda verdiği hizmetler olduğu biliniyor fakat bunlar da tam anlamıyla ücretsiz değil. Ücretsiz numara sorgulama için kullanılan pek çok mobil uygulama bulunuyor. Bunlar arasından en çok kullanılanları listeledik. Fakat bu mobil uygulamaları kullanırken de dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var.

Ücretsiz numara sorgulama yapmadan önce dikkat etmeniz gerekenler:

Ücretsiz numara sorgulama yapabileceğiniz pek çok mobil uygulama bulunuyor fakat burada da bir güvenlik durumu söz konusu. Bu mobil uygulamalar ne kadar popüler olursa olsun cep telefonlarınıza ve size ait pek çok bilgiye erişebiliyorlar. Bu mobil uygulamaları kullanmak için öncelikle bu erişimlere izin vermek zorundasınız. 

Bu erişimlere izin verdiğiniz zaman ücretsiz numara sorgulama uygulamaları mutlaka rehberinize sınırsız erişim sahibi oluyorlar. Bazıları cep telefonunuzdaki fotoğraflara, belgelere hatta sosyal medya hesaplarınızdaki bilgilere bile erişebiliyorlar. Ücretsiz numara sorgulama uygulamalarını kullanmadan önce bu erişim izinleri üzerine düşünmekte yarar var.

Ücretsiz numara sorgulama yapabileceğiniz uygulamalar:

Arayan Kimliği ve Numara Bulucu

 • Yapımcı: Droid – Developer
 • Boyut: 8,4 MB 
 • Puan: 4,1 / 5

10 milyondan fazla yüklenme sayısıyla mobil uygulama mağazalarında en çok indirilen uygulamalardan bir tanesi Arayan Kimliği ve Numara Bulucu. Bu mobil uygulamayı kullanarak, tanımadığınız cep telefonu ya da sabit hat numarasını bulabilir ve dilerseniz numaranın size ulaşmasını engelleyebilirsiniz.

Whoscall – Arayan ID ve Engel

 • Yapımcı: Gogolook
 • Boyut: 18 MB 
 • Puan: 4,4 / 5

Bu mobil uygulama da 10 milyondan fazla indirme sayısına sahip. Veri tabanında 1 milyardan fazla telefon numarası olan bu mobil uygulama sayesinde ücretsiz numara sorgulama yapabilirsiniz. Whoscall, aynı zamanda 2016 yılında Google Play tarafından yılın en iyi mobil uygulaması olarak seçilmiştir.

Simpler – Kişiler, Çevirici ve Telefon

 • Yapımcı: Simpler Apps Inc
 • Boyut: 12 MB 
 • Puan: 4,6 / 5

5 milyondan fazla indirme sayısına sahip olan Simpler, sizi arayan numaraları eş zamanlı olarak gösterme özelliğine sahip bir mobil uygulama. Bu mobil uygulama birbirinden renkli temalarıyla öne çıkıyor. 

Sync.ME – Caller ID, Spam Call Blocker & Contacts

 • Yapımcı: Sync. ME
 • Boyut: 20 MB 
 • Puan: 4,2 / 5

Bugüne kadar 5 milyon kullanıcı tarafından indirilmiş olan bu mobil uygulama sayesinde sizi arayan ya da size mesaj atan telefon numaralarının sahiplerini kolayca bulabilirsiniz. Bununla beraber bu telefon numaralarını engelleyebilir ve pek çok numarayı ekleyerek bir kara liste oluşturabilirsiniz.

Telefon Numarası Bulucu

 • Yapımcı: Handy Tools Studio
 • Boyut: 8,6 MB 
 • Puan: 4,4 / 5

1 milyondan fazla kişi tarafından indirilmiş olan bu mobil uygulama, size istediğiniz numaranın sahibinin nerede olduğunu harita üzerinde gösterme özelliğiyle öne çıkıyor. Dilerseniz aradığınız numaranın detaylarıyla ilgili, ayrıntılı bir rapor da alabilirsiniz. Rehberinizi en iyi şekilde kullanmanızı sağlayan bu mobil uygulama sayesinde, istemediğiniz numaraları engelleme ve bir kara liste oluşturma imkanınız da var.

call Ücretsiz numara sorgulama hizmeti veren mobil uygulamalar arasından en çok indirilen ve kullanıcılar tarafından en yüksek puanlara layık görülmüş olan mobil uygulamaları gördünüz. Bu mobil uygulamalar arasından dilediğinizi tercih edebilirsiniz. Bahsettiğimiz riskleri ve oluşabilecek güvenlik problemlerini de lütfen aklınızdan çıkarmayın, ücretsiz numara sorgulama yapayım derken elinizdeki verilerden olmayın.

Kaynak: Webtekno

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın