Twitter, Kullanıcılara Fotoğraf Kırpma Özelliği Sundu

 Twitter, Kullanıcılara Fotoğraf Kırpma Özelliği Sundu
Okunuyor Twitter, Kullanıcılara Fotoğraf Kırpma Özelliği Sundu

Twitter, geçtiğimiz günlerde ziyadesiyle skandal yaratan bir özelliğiyle gündeme gelmişti. Toplumsal medya platformu, kullanıcıların paylaştığı fotoğrafları küçültülmüş biçimde sıralamak için fotoğrafların sırf bir kısmına yer veriyordu. Küçük fotoğrafta yer verilen karedeyse insanlara odaklanılıyordu.

Ancak Twitter’ın geliştirdiği algoritma, büyük bir fotoğraf içinde biri siyah biri beyaz ciltli iki adam konulduğunda, insanların sıralaması fark etmeksizin her vakit beyaz ciltli kişiyi seçiyordu. İşte bu durum, Twitter’da ırkçılık tartışmalarının patlamasına ve birçok kullanıcının reaksiyon göstermesine neden olmuştu.

Algoritma yerine farklı bir özellik sunuldu:

Bu yazımızda ayrıntılı bir formda anlattığımız hadisenin kaynağı olan özellik, gelen reaksiyonlar üzerinde Twitter tarafından düzeltilene kadar süreksiz bir müddetliğine askıya alınmıştı. Twitter, bu meseleye bir deva aradığı sırada kullanıcılarının küçük fotoğraflarını ayarlamak için yeni bir özelliği bugün devreye soktu.

Twitter, yeni devreye soktuğu özelliğiyle paylaşılan görselin küçük fotoğraf seçimini büsbütün kullanıcılarına bıraktı. Kullanıcılar yeni özellik sayesinde paylaştıkları fotoğrafın bir kısmını seçerek küçük fotoğraf olarak ayarlayabilmeye başladı. Bu sayede ırkçılık tartışmaları da süreksiz müddetliğine durdurmuş oldu.

Twitter’ın kullandığı algoritmalar aslında büsbütün Twitter’ın cürmü olmayabilir. Çünkü makine tahsilinde yer alan algoritmalar, pek çok farklı durumda da ırkçı meselelerle karşımıza çıkmıştı. Bu meselelerin gerisindeyse tek bir neden yerine çalışma ortamındaki çeşitliliğin az olması üzere pek çok farklı neden bulunuyor.

Twitter, algoritmayla insan odaklı küçük fotoğraf seçiminin ne vakit tam manasıyla düzeltilip platforma ekleneceğine dair bir açıklama yapmadı. Lakin şirket, bu mevzuda kaydettiği geliştirmeleri daima paylaşacağını söyledi. Twitter, hiçbir sistemin önyargıdan arınmış bir halde çalışmayacağını hatırlatıp önyargıyı en az düzeye indirmeye çalışacağını belirtti.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın