“Tüm Dünya Çin’in Resmi Kripto Parası DCEP’i Kullanacak”

 “Tüm Dünya Çin’in Resmi Kripto Parası DCEP’i Kullanacak”
Okunuyor “Tüm Dünya Çin’in Resmi Kripto Parası DCEP’i Kullanacak”

Bitcoin, genel olarak inişli çıkışlı bir piyasaya sahip olsa da popülaritesinden bir şey kaybetmedi. Bankacılık sisteminde bulunan tüm ek fiyatları yok eden Bitcoin, çeşitli hükümetler tarafından da epey önemseniyor. Bu bağlamda Çin de kendi kripto para ünitesi ile çalışmalarını devam ettiriyor.

Aslına bakacak olursak Çin hükümeti, kripto para teşebbüsünü direkt başlatmadı. Chandler Guo isimli bir yatırımcı, kendi Bitcoin’ini madencilikle üretmek için yola çıkıyor. Süreç içerisinde lokal idareyle bir ortaya gelerek gereksinim duyduğu enerjiyi bir hidroelektrik santralinden karşılamaya başlayan Guo, bugün dünyadaki Bitcoin madenciliğinin yüzde 30’unu tek başına yürütüyor. İşte bu girişimcilik ruhu, Çin hükümetinin de dikkatini çekiyor. Ortaya da Çin’in resmi kripto parası, DCEP çıkıyor.

Guo: Bir gün tüm dünya Çin’in kripto parası DCEP’i kullanacak

DCEP, Çin’in resmi para ünitesi olan yuanın dijital versiyonu. Çin Halk Bankası‘na ilişkin olan dijital para ünitesi, Guo’yu da çok heyecanlandırıyor. DCEP ile ilgili açıklamalarda bulunan Guo, bu kripto paranın bir gün dünyanın her yerinde kullanılabileceğini söylüyor. Guo’ya nazaran Çin dışında yaşayan 39 milyon civarında Çinlinin, DCEP’i memleketler arası kripto para ünitesi haline getirebileceğine inanıyor.

Çin’in kripto para ünitesi, blok zinciri teknolojisinden faydalanıyor. Bu da bankaya ya da merkez hükümetlere duyulan muhtaçlığı ortadan kaldırıyor. Lakin kimi bölümler, Çin’in siyasal yapısından ötürü bu kripto para ünitesine gereğince güvenmiyorlar. Bu kısımlara nazaran Çin hükümeti, DCEP aracılığıyla kullanıcıları takip edebilir. Tüketicilerin bu durumun farkına varmaları ise neredeyse imkansız.

DCEP, bir müddettir Çin’in belli lokasyonlarında kullanılıyor. Lakin Çin Halk Bankası, bu kripto para ünitesinin ülke genelinde kullanılabilmesi için çalışmalarını sürdürüyor. Hususla ilgili resmi bir takvim olmasa da uzmanlar, Çin Halk Bankası’nın büyük bir baskı altında olduğunu, bu yüzden de elini çabuk tutacağını söylüyorlar. Bu baskının temel nedeni ise Facebook’un üzerinde çalıştığı bilinen Libra isimli kripto para ünitesi.

Bitcoin’in geleceği hala tartışmalı bir durumda. Birtakım kesitler, blok zinciri teknolojisinin tüketiciler için çok değerli olduğunu söylerken kimi kesitlerse bu teknoloji ile hükümet ve merkez bankası algısının azalacağını düşünüyor. Lakin her ne olursa olsun kripto paralar giderek yaygınlaşıyor ve başta Çin olmak üzere pek çok ülke, bu mevzuyu önemseyerek çeşitli adımlar atmaya çalışıyor. 

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın