Trump yüzünden iPhone satışları üçte bir oranında düşebilir!

 Trump yüzünden iPhone satışları üçte bir oranında düşebilir!
Okunuyor Trump yüzünden iPhone satışları üçte bir oranında düşebilir!

ABD Lideri Donald Trump, Çin menşeli şirketlerin başına bela olmaya devam ederken kendi ülkesine ilişkin olan şirketlerin de canını sıkıyor. Bilhassa Huawei‘ye uygulanan ambargo kararını uzatarak yaptırımların devam edeceği sinyalini veren çılgın önder geçtiğimiz günlerde ABD merkezli firmaların Tencent ile iş birliği yapmasını engelleyen kararnamenin altına imzasını atmıştı. Bu karar, Apple açısından vahim durumlar ile sonuçlanabilir. Pekala lakin Tencent neden bu kadar kıymetli ve tesirli?

Trump yüzünden iPhone satışları üçte bir oranında düşebilir!

Esasen Tencent isimli şirket daha çok PUBG: Mobile ve Call of Duty: Mobile oyunlarının yayıncısı olarak tanınıyor lakin bundan çok daha büyük. Çünkü bahsi geçen firma birebir vakitte Çin’de hayli etkin olarak kullanılan WeChat uygulamasının da sahibi.

Her ne kadar biz bu uygulamayı sırf bir iletileşme uygulaması olarak bilsek de Çinliler WeChat’i akbiline para yüklemekten tutun da çeviri hizmetlerine kadar pek çok alanda faal olarak kullanıyor. Özcesi bu uygulama Çin’de hayatın olmazsa olmaz bir modülü diyebiliriz.

Trump’ın kararı sonrasında Apple‘ın kelam konusu uygulamayı AppStore’dan kaldırıp kaldırmayacağı ise merakla bekleniyor. Şayet WeChat kaldırılırsa iPhone satışları büyük oranda düşebilir çünkü Çin’deki satışlar tüm dünyada satılan iPhone‘ların üçte birlik kısmını temsil ediyor.

Yapılan bir ankete nazaran ise Çin’deki iPhone kullanıcılarının yaklaşık %95’i, WeChat’in kaldırılması halinde iPhone kullanmayacaklarını tabir ediyor. ABD Lideri Donald Trump’ın bu kararı sadece ABD için mi geçerli olacak yoksa tüm dünyada mı bu şimdi belirli değil. Sadece ABD’de geçerli olursa bu çok büyük bir sorun teşkil etmeyecektir lakin tüm dünyada uygulanırsa Apple‘ı güç günler bekliyor diyebiliriz.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın