Trump TikTok’un satılması için 90 gün müddet verdi!

 Trump TikTok’un satılması için 90 gün müddet verdi!
Okunuyor Trump TikTok’un satılması için 90 gün müddet verdi!

ABD Lideri Donald Trump, TikTok uygulamasının sahibi Çinli teknoloji şirketi ByteDance‘in ABD’deki operasyonlarını 90 gün içinde elden çıkarmasına yönelik kararname yayımladı.

Trump TikTok’un satılması için 90 gün mühlet verdi!

ABD Lideri Donald Trump yeni bir kararname yayınladı, kelam konusu kararnamede  yer alan açıklamada ise ByteDance‘in ABD’nin ulusal güvenliğini tehdit edebileceğine yönelik “güvenilir kanıtlar” olduğu tabir edildi. Bu nedenle TikTok uygulamasının sahibi Çinli teknoloji şirketi ByteDance’in, ABD’deki tüm varlıklarını 90 gün içinde elden çıkarması öngörüldü.

Elbette, Microsoft yahut öteki bir Amerikan firması kısa biçimli görüntü uygulaması TikTok‘un ABD operasyonlarını mühlet dolmadan satın alırsa, bu yasağın ortadan kalkacağı şahsen Trump tarafından daha evvel belirtilmişti.

Bu fikrin temelinde yatan sebebin yalnızca TikTok‘u tek başına cezalandırmak değil, Çin merkezli ana şirketi ByteDance‘ı Amerika Birleşik Devletleri’nden çıkarmak olduğu düşünülüyor.

ABD’nin ana telaşı ise; TikTok‘un büyük ölçüde genç olan kullanıcılara ilişkin şahsî bilgilerini toplaması ve Pekin’de bir masa üzerinde oturan meşhur sunucuya göndermesi. Lakin TikTok, ABD bilgilerini gönderdiği tek sunucuların eyaletlerde ve Singapur’da bulunduğunu ve sunucunun ikinci ülkede yedekleme için kullanıldığını argümanında bulunuyor.

TikTok, 15 yahut 60 saniye uzunluğunda görüntüler kayıt edip paylaşıma sunmaya imkan sağlıyor. İçerikler ise genelde gençlere ilişkin olup, danslar, latifeler, müzik ve protestolar (politik ve diğer) çeşidinde oluyor. Uygulamanın eyaletlerde 100 milyona yakın ve dünya çapında 800 milyondan fazla kullanıcısı var. App Store ve Google Play Store‘dan iki milyardan fazla kere yüklenmiş olduğunu da ayrıyeten belirtelim.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın