Trump, TikTok’a Satış İçin Verdiği Son Tarihi Hatırlamıyor

 Trump, TikTok’a Satış İçin Verdiği Son Tarihi Hatırlamıyor
Okunuyor Trump, TikTok’a Satış İçin Verdiği Son Tarihi Hatırlamıyor

Epey çok sayıda kullanıcısı bulunan meşhur toplumsal medya uygulaması TikTok, pek çok ülkede insanların reaksiyonunu çekiyor. Kimi ülkelerde bu reaksiyonlar hükümet düzeyinde muhakkak ediliyor. Bu ülkelerin ortasında en agresif olanlardan biri de ABD. 

ABD Lideri Donald Trump, Ağustos ayında yayınladığı bir kararname ile uygulamanın Çinli çatı firması ByteDance ile olan bağlarını zayıflatmaya zorlarken, aksi takdirde uygulamanın ABD’de yasaklanacağını tabir etmişti. Trump mevzuyla ilgili bir açıklama yaparken başları daha da karıştırdı.

TikTok’a verilen mühlet ne vakit bitiyor?

Görünüşe nazaran ABD Lideri, kendi belirlediği son tarihin ne vakit olduğunu bilmiyor. Tekrar seçime gitmeden evvel çeşitli mitingler yapan Trump, konuşmasında TikTok konusuna da değindi. ABD Lideri, “Ya bu ülkede güvenlik gerekçesiyle TikTok’u kapatırız ya da satılır” açıklamasını yaptı. 

TikTok’a verilen mühletin uzatılma ihtimaline yönelik olan bir soruya karşılık veren Trump, son tarihin ertelenmeyeceğini, 15 Eylül olacağını söz etti. Bu açıklama her ne kadar kesin gözükse de aslında başları karıştırdı.

Birinci olarak Trump, verdiği mühleti hali hazırda uzatmış durumda. İkincisi de ne birinci açıklanan tarih ne de son açıklanan tarih 15 Eylül değildi. 6 Ağustos tarihli karara nazaran TikTok’un 45 günü vardı. Güvenlik nedeniyle alınan karar, ABD’li işletmeleri de ByteDance ile iş yapmaktan alıkoyuyordu.

TikTok’un Kasım ayına kadar vakti var

Donald Trump’ın birinci imzaladığı metne baktığımızda 45 gün mühlet verildiği belirtiliyordu. O tarihten 45 gün sonrası 20 Eylül’e tekabül ediyor, 15 Eylül değil. Dahası, ABD Lideri bu karardan bir hafta sonra süreyi 90 güne çıkarmıştı, yani Kasım ayına kadar TikTok’un vakti bulunuyor. 

Kasım ayı TikTok – ABD gerginliğinde farklı bir ay olacak üzere duruyor. İki tarafın ikisi birden Kasım ayının sonunda ABD’de şu anda oldukları konumda olmayabilir. Sürecin nasıl sona ereceğini daima birlikte göreceğiz.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın