Trump niyeti bozdu! Sırada Xiaomi mi var?

 Trump niyeti bozdu! Sırada Xiaomi mi var?
Okunuyor Trump niyeti bozdu! Sırada Xiaomi mi var?

Amerika ve Çin ortasındaki soğuk savaş tüm süratiyle devam ediyor. Aslında Çin cephesinden şimdiye kadar bir atak geldiğini görmedik. Genel itibariyle ABD yani Trump hükümeti birebir suçlamalarla Çinli teknoloji şirketlerinin üzerine gidiyor.

Bilindiği üzere Amerika daha evvel ZTE ve Huawei üzere isimlere çeşitli yaptırımlar uygulamıştı. Bu isimlerin akabinde sıra ByteDance’a geldi.

Trump hükümeti Çinli yazılım devine tanınan uygulaması TikTok’un Amerika haklarını satması için 90 gün müddet verdi. Yani ByteDance ya uygulamanın ABD haklarını Amerika merkezli bir şirkete devredecek ya da Amerika’dan büsbütün çekilecek.

Trump niyeti bozdu! Sırada Xiaomi mi var?

Pekala Trump’ın sıradaki maksadı kim? Görünen o ki ABD hükümeti küresel pazarda güç kazanan Çinli üreticiyi çarmıha germek için fırsat kolluyor. Evvel ZTE, akabinde Huawei ve artık de ByteDance.

Genel fikir Trump’ın bir sonraki amacının Xiaomi olacağı istikametinde. Zira Çinli üretici son devirde çok fazla parladı. Gücüne güç kattı. Pek çok pazarda liderliği ele geçirdi. Bu da Amerika’nın en son istediği şeylerden biri.

Elbette Trump kesin Xiaomi’ye karşı savaş açacak demiyoruz. Lakin bunun olmayacağının garantisi de yok. Zira ABD hükümeti şu ortalar ekonomik bir buhran geçiriyor. Görünen o ki bu buhrandan kurtulmanın yolunu da Çinli üreticilere ceza kesip kasaya para koymakta buldular. En azından uzaktan görünen durum bu istikamette.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın