TikTok’tan Paylaşılan İntihar Görüntüsüyle İlgili Açıklama

 TikTok’tan Paylaşılan İntihar Görüntüsüyle İlgili Açıklama
Okunuyor TikTok’tan Paylaşılan İntihar Görüntüsüyle İlgili Açıklama

TikTok, birkaç gündür farklı bir görüntü ile gündemde. Pazar günü platformda paylaşılan bir intihar görüntüsü, saatler içerisinde viral hale geldi. Değişik bir formda bir küme kullanıcı, bu intihar görüntüsünün yayılması için elinden geleni gerisine koymuyor. Hal bu türlü olunca da TikTok idaresi, mevzuyla ilgili harekete geçerek değerli ikazlarda bulundu.

TikTok sözcüsü Hilary McQuaide tarafından yapılan açıklamalarda, kelam konusu görüntünün paylaşıldıktan çabucak sonra kaldırıldığını fakat birtakım kullanıcıların bu görüntüyü tekrar tekrar yüklediklerini tabir etti. Kimi kullanıcılarınsa içerik oluştururken kelam konusu intihar anından kesitler kullanıldığını söyleyen McQuaide, içeriklerin titizlikle incelendiğini, bu tıp görüntülerin da kaldırılacağını söyledi. Üstelik TikTok sözcüsüne nazaran kullanıcıların hesapları da bu intihar görüntüsü nedeniyle tehlikede.

Kelam konusu intihar manzaraları, aslında direkt TikTok’a yüklenmedi. Geçtiğimiz hafta ABD’nin Mississippi eyaletinde yaşayan bir adamın hayatına son vererek o anları Facebook Live üzerinden canlı olarak aktarmasıyla yaşanan intihar hadisesi, bir biçimde TikTok’a taşındı. Lakin farklı bir formda kullanıcılar, bu tıp sakıncalı bir görüntüye beklenenden fazla ilgi göstererek viral hale getirmeye çalıştılar. Açık konuşmak gerekirse bu kitlenin gayesine ulaştığını da söylemek gerekiyor.

İntihar manzaraları, TikTok’un algoritması tarafından otomatik olarak tespit edilerek yasaklanıyor

TikTok yetkilileri tarafından yapılan açıklamalarda, intihar edildiği ana ilişkin imajların, intiharı öven açıklamaların ve intihara teşvik eden hadiselerin platform kurallarını ihlal ettiğine değinildi. Platforma yüklenen her içeriğin algoritmalar tarafından denetim edildiğini söz eden yetkililer, bu ve bunun üzere görüntülerin tekrar tekrar yüklense bile anında kaldırılacağını söylüyorlar.

“Hesaplarınız kapatılabilir”

TikTok sözcüsü Hilary McQuaide, geçtiğimiz günlerde yayılmaya başlayan intihar görüntüsünü tekrar tekrar paylaşmaya çalışan kullanıcıların hesaplarının derhal kapatılacağını söyledi. Aslında kullanıcılarının büyük bir kısmının bu görüntüyü paylaşan hesapları bildirdiklerini tabir eden McQuaide, onlara da teşekkür ederek, platformu müdafaaya çalıştıkları için minnettar olduklarını söyledi.

Bu ortada, paylaşılan intihar görüntüsü bir birinci değil. Kullanıcılar, bu cins hadiselerde Facebook Live‘ı tercih ediyorlar. 2017 yılında BuzzFeed News tarafından yapılan bir araştırmada, 2015 yılında kullanıma sunulan Facebook Live’da iki yıl üzere kısa bir mühlet zarfında en az 45 hassas hadise tespit edildi. Bunlar ortasında intihar, silahlı taarruz, cinayet, azap ve çocuk istismarı üzere hususlar bulunuyor. Facebook, bu tıp içerikleri algoritmalarıyla durdurduğunu söylese de kimi içerikler engellenememiş üzere görünüyor.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın