Tesla, Araçlarında Kullanacağı Yeni Pili ‘tabless’i Duyurdu

 Tesla, Araçlarında Kullanacağı Yeni Pili ‘tabless’i Duyurdu
Okunuyor Tesla, Araçlarında Kullanacağı Yeni Pili ‘tabless’i Duyurdu

Elektrik motorlu araba üreticisi Tesla, dün başlattığı “Battery Day” isimli etkinliğinde yeni pillerini duyurdu. Tesla’nın yeni pilleri, elektrik motorlu araçlar için adeta bir ihtilal. Zira Tesla’nın yeni pilleri, menzili, gücü ve kapasiteyi artırırken maliyeti azaltacak. Bu da Tesla’nın yeni araçlarına sahip olmanın daha ucuz, tahminen de içten yanmalı motorlu araçlarla birebir maliyete sahip olacağı manasına geliyor.

Tesla’nın yeni kuşak pilleri, “tabless” olarak nitelendiriliyor. Aslına bakacak olursak bu pil tasarımı, klasik dizayna kıyasla birtakım ufak değişikliklere sahip. Örneğin yeni pillerde, hücre ile gücün gönderildiği bölge ortasındaki “tırnak” kesimi yok. Ayrıyeten elektronların hareket edeceği yol 250 milimetreden 50 milimetreye indirildi. Üstelik bu pillerde lazer teknolojisi ile şekillendirme yapılıyor. İşte bu süreçler, bataryanın maliyetini düşürürken pilin genel performansını artırıyor.

Yeni piller, güç kapasitesini 5 katına çıkarıyor

Tesla’nın yeni pil tasarımı, mevcut pillerin güç kapasitesini 5 katına çıkarıyor. Bu da direkt elektrik motorlu bir aracın menzilini yüzde 16 oranında etkiliyor. Ayrıyeten bu pil sayesinde araçlar, 6 kat güçleniyor. İşte tüm bunlar gerçekleşirken Tesla, kilowatt saat başına yüzde 14 tasarruf etmiş oluyor. Yeni piller hem Tesla’yı hem de tüketicileri şad edecek üzere görünüyor.

Tesla, yeni pillerini “4680” olarak isimlendiriyor. Bunun nedeni bataryadaki bir hücre boyutunun 80 milimetre 46 milimetre oluşu. Şirketin mevcut Model 3 ve Model Y’lerinde ise bu pil, 2170 olarak isimlendiriliyordu. Mevcut pillerin de hücre boyutuna nazaran isimlendirildiğini düşünecek olursak yeni pilin ne derece büyük olduğunu açıkça söz edebiliyoruz.

Tesla, kendi pillerini kendi üretecek

Tesla ve başka elektrik motorlu araç üreticileri, pillerini diğer üreticilerden temin ediyorlar. Mesela Tesla’nın araçlarında kullanılan piller, Panasonic tarafından Tesla’nın Nevada’daki Gigafactory’sinde üretiliyor. Bu bahisle ilgili de açıklamalarda bulunan Tesla, kendi pillerini üretmeye başlayacağını açıkladı. Bu karar, Tesla için üretim meselelerini ortadan kaldıracak. Lakin Elon Musk, Tesla’nın kendi pillerini üretirken Panasonic, CATL ve LG Chem üzere pil üreticilerinden eser tedarik etmeye devam edeceklerini söz ediyor.

Analist Caspar Rawles tarafından yapılan açıklamalara nazaran Tesla, kendi pillerini üretme kararıyla aslında avantajlı hale gelecek. Öteki üreticilerle alakaların kesilmemesi kararınınsa çok yerinde olduğunu tabir eden Rawles, talebin her geçen gün artacağını ve muhtaçlığı karşılamanın giderek daha sıkıntı bir hale geleceğini söyledi. 

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın