Tam 100 Milyon Yıllık, Dünyanın En Eski Spermi Keşfedildi

 Tam 100 Milyon Yıllık, Dünyanın En Eski Spermi Keşfedildi
Okunuyor Tam 100 Milyon Yıllık, Dünyanın En Eski Spermi Keşfedildi

Myanmar’ın kuzeyindeki bir madende milyonlarca yıldır harika formda korunmuş posta pulu büyüklüğünde bir kehribar fosili bulan bilim insanları, kehribarın içinde ise milyonlarca yıllık ostrakod fosilleri bulunduğunu tespit ettiler ve bulgularını incelemeye başladılar.

Ostrakodlar, boyutları 0,2 ila 30 mm ortasında değişen hayvanlar olduğundan bilim insanları, kelam konusu fosilleri incelemek için ışık mikroskobu kullandılar. Kehribarın içinde, 31’i daha evvel keşfedilmemiş bir Myanmarcypris hui cinsine ilişkin 39 ostrakod tespit eden bilim insanları, asıl heyecan verici keşfi ise dişi bir M. hui’nin içinde gerçekleştirdi.

Dişi Myanmarcypris hui’nin yumuşak dokularının son derece âlâ formda korunduğunu fark eden bilim insanları, yalnızca 0,59 milimetre büyüklüğündeki hayvanın içinde dört yumurta ve seminal yuvalarında bir sperm keşfetti. Çin Bilim Akademisi’nden paleontolog He Wang, spermin üç boyutlu bir imgesini oluşturmak için bilgisayarlı tomografi kullanan Wang, böylelikle keşfedilmiş en eski hayvan spermini üç boyutlu olarak yine oluşturmuş oldu.

Proceedings of the Royal Academy B mecmuasında yayınlanan makaleye nazaran dünyanın keşfedilmiş en eski hayvan spermi sırf 200 mikrometre uzunluğunda fakat tam 100 milyon yaşında. Bundan evvelki en keşfedilmiş en eski sperm, Antarktika’daki bir solucan kozasında bulunan, 50 milyon yıllık spermdi. Son keşiften evvelki en eski ostrakod spermi ise 17 milyon yıllıktı.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın