Sıfır arabaya ÖTV indirimi beklerken ÖTV artırımı geldi!

 Sıfır arabaya ÖTV indirimi beklerken ÖTV artırımı geldi!
Okunuyor Sıfır arabaya ÖTV indirimi beklerken ÖTV artırımı geldi!

2020 yılı pek çok açıdan şiddetli bir sene oldu. Yaşanan pandemi sürecinde araba fiyatları ise tavan yaptı. Piyasada sıfır araba bulmada ıstırap yaşayanlar tercihini ikinci el arabalardan yana kullandı. Hal bu türlü olunca 2. el araba pazarındaki fiyatlar da arttı.

Fiyatların olağandışı bir formda artması insanları ÖTV indirimi beklentisi içerisine soktu. Hatta o denli ki geniş bir kesim Eylül ayında ÖTV indirimi olacağına kesin gözüyle bakıyordu. Lakin geçtiğimiz gece açıklanan ve resmi gazetede yayınlanan yazı ile ÖTV indirimi yerine ÖTV artırımı geldi.

Sıfır arabaya ÖTV indirimi beklerken ÖTV artırımı geldi!

Yeni alınan kararla uzun müddettir güncellenmeyen ÖTV dilimleri güncellendi. Karara nazaran en düşük yüzde 45 ÖTV dilimi sonu 85.000 TL’ye çıkarıldı. Yüzde 50 ÖTV diliminin üst hududu ise 130.000 TL oldu.

Buraya kadar kullanıcı aleyhine bir durum kelam konusu değil. Lakin bundan sonrası biraz can sıkıcı. Zira 130.000 TL üzeri olan araçların yüzde 60 olan ÖTV oranı yüzde 80 olarak güncellendi. Yani vergisiz satış fiyatı 130.000 TL olan araçların ÖTV oranı yüzde 60’tan yüzde 80’e yükseltildi.

Genel itibariyle pek çok kalbur üstü modelin satış fiyatı 130.000 TL’nin üzerinde diyebiliriz. Yani önümüzdeki devirde BMW, Mercedes, Volvo, kimi Volkswagen modelleri ile pek çok markanın üst düzey modellerine büyük artırımlar gelebilir.

Sonuç olarak kısa vadede sıfır araçta ÖTV indiriminin gelmeyeceği de anlaşılmış oldu.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın