Sayısız Sıfır Arabası Perte Çıkaran Tren Kazası (Video)

 Sayısız Sıfır Arabası Perte Çıkaran Tren Kazası (Video)
Okunuyor Sayısız Sıfır Arabası Perte Çıkaran Tren Kazası (Video)

Dünyanın makul bölgelerinde üretilen arabalar, üretildikleri yerden çok uzaklara götürülerek satılıyor. Bunun için bilhassa gemi ve tren üzere tek seferde çok fazla araç taşıyabilecek ulaşım araçları tercih ediliyor. Üstelik bu araçların kaza oranları, tır üzere araçlara oranla çok daha az. Bu oranın az olması hiç olmayacağı manasına gelmiyor. 

ABD’de içi sıfır Ford ve Lincoln marka araçlarla yüklü bir tren, fazla yüksek olmasından ötürü kaza yaptı. 13 Eylül tarihinde Tennessee’de gerçekleşen kazada, trenin hareket halindeyken üstünde kalan bir köprüye takıldığı görülüyor. Daha fazla araç yükleyebilmek için trenin çatısını yükselten mühendisler, bu yüksekliğin köprülerden geçerken nasıl sonuçlanacağını hesaplamamışlar. Bunun sonucunda da 2 milyon dolardan fazla ziyan oluşmuş. 

Elbette bu stil kargo nakliyatları için her vakit sigorta bulunuyor, fakat ortada beşerden oluşan bir hesaplama yanlışı olduğu düşünüldüğünde birtakım sonuçlarının olacağını öngörebiliriz. Tek seferde binlerce aracı A noktasından B noktasına taşımakta gemilerle birlikte en emniyetli araçlar olmaya devam eden trenler, ender de olsa bu türlü kazalara karışabiliyor. 

Tren çok ağır olduğu için durması güç oldu

Yayınlanan görüntüde trenin tavanının yavaş bir formda üst kısmında kalan ve tekrar bir tren yolu olduğu için çok sağlam olan köprüye çarparak yoluna devam ettiği görülüyor. Tavanı adeta bir kabuk üzere soyan kazanın bilançosu, sonrasında daha net görülüyor. Trenin içindeki araçların pek birçoklarının üst kısmının büsbütün pert olduğu görülüyor. 

Hangi araçlar pert oldu?

Yapılan açıklamaya nazaran trende 2020 model Ford Explorer ve Lincoln Nautilus marka araçlar bulunuyordu. Ford Explorer’ların 32.765 dolar, Lincoln Nautilus’ların da 41.040 dolar olduğunu hesap edersek, çok sayıda aracın ziyan gördüğünü söyleyebiliriz.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın