Qualcomm’un Cloud AI 100’ü 2021’in Birinci Yarısında Gelecek

 Qualcomm’un Cloud AI 100’ü 2021’in Birinci Yarısında Gelecek
Okunuyor Qualcomm’un Cloud AI 100’ü 2021’in Birinci Yarısında Gelecek

Edge Computing yani Hudut Bilişim, yakın gelecekte sık sık gündeme gelecek olan bir bilişim teknolojisidir. Hudut Bilişimi, bilgi süreç kabiliyetinin kapasitesine gereksinim duyan insan, obje ya da sistemlere bu kabiliyeti kısa yoldan ulaştıracak bir sistemdir.

Qualcomm da 2021 yılının birinci yarısında Hudut Bilişim için kullanılacak olan Cloud AI 100 ailesine ilişkin akıllı arayüz işlemcilerini ve donanım geliştirme kitini satışa sunmayı planlıyor. Firma bu serideki işlemcilerden birinci kez geçtiğimiz yıl bahsetmişti. 

Cloud AI 100 geliyor

Bilhassa mobil telefonlar için yaptığı üretimlerle isminden kelam ettiren Qualcomm, Cloud AI 100 serisini duyurduğundan bu yana epeyce önemli çalışmalar yaptı. Firmanın bu müddette yaptıkları ortasında işlemci için yapılan silikon üretimleri test edilirken ekim ayında da Hudut Geliştirme Kiti örneklemi oluşturuldu. 

Bunlara ek olarak elde edilen yüksek Watt başına performans ölçümleri de Snapdragon 865 ve Snapdragon X55 yonga setlerinde dikkat çekmişti. Firma ayrıyeten geçen süreçte yeni işlemcileri için yazılım ekosistemi de oluşturdu. 

Qualcomm’un Cloud AI 100 çalışmalarının kıdemli eser yöneticisi olan John Kehrli, 5G ve yapay zeka birleşimiyle hudut bilişimin ilerlediğini söz etti. Kehrli, “Bu pazar geçtiğimiz 18 ay boyunca düşündüğümüzden daha süratli büyümeye devam etti” tabirlerini kullandı.

Qualcomm’un gözü data merkezlerinde

İşlemci pazarının önde gelen firması, AI 100’ün bilhassa bilgi merkezleri ve hudut bilişim kullanan 5G aygıtlarında epey büyük bir potansiyel görüyor. Bilhassa hafif aygıtlar, otonom araçlar üzere eserlerde bu teknoloji çok sık kullanılacak. 

Firmanın planları ortasında var olan kartlara Cloud AI 100’ü arayüz hızlandırıcı yapay zeka olarak var olan sistemlere dahil etmeyi planlıyor. Yakın gelecekte hem bu ailede yer alan işlemciler hem de başka firmaların geliştirdiği eserler hayli önemli bir rekabet içine girecektir. Qualcomm bu noktada düzgün bir başlangıç yapmış üzere gözüküyor.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın