PS5’teki Oluştur Düğmesi, PS4’e Nazaran Daha Fonksiyonel Olacak

 PS5’teki Oluştur Düğmesi, PS4’e Nazaran Daha Fonksiyonel Olacak
Okunuyor PS5’teki Oluştur Düğmesi, PS4’e Nazaran Daha Fonksiyonel Olacak

Sony, geçtiğimiz günlerde yeni kuşak konsolu PlayStation 5‘in çıkış tarihini ve çıkış fiyatını açıkladı. ABD, Japonya, Güney Kore üzere ülkelerde 12 Kasım’da dünyanın geri kalanında ise 19 Kasım’da çıkacak olan konsolla ilgili yeni bilgiler ortaya çıkmaya devam ediyor.

Ortaya çıkan bu yeniliklerden bir tanesi de PlayStation 5 denetimcisi DualSense‘te bulunan ‘Create’ (Oluştur) düğmesi. Bu düğme, PlayStation 4’teki ‘Share’ (Paylaş) düğmesinin yerine gelmiş olsa da çok daha fazla fonksiyona sahip.

Create düğmesinin fonksiyonları

PlayStation’ın resmi internet sitesinde yeni HD kamera aksesuarı tanıtıldı. Buna nazaran bir tuşla görüntü kaydetmeye ya da canlı yayına geçilebilecek. Bu özellik PlayStation 4’te de bulunuyordu lakin yayıncılık dünyası PS4’ün çıktığı 2013 yılından bu yana bir epey büyüdüğü için PS5’te bundan çok daha fazlasının sunulacağı varsayım ediliyor.

Ayrıyeten tekrar kamera aksesuarının tanıtımında PlayStation 5 konsolunun ‘arka plan silme’ araçlarından da bahsedildi. PlayStation 4’te de PlayStation Camera vasıtasıyla canlı yayına aktarma özelliği olsa da art plan araçları çok ayrıntılı çalışmıyordu. PlayStation 5’in bu hususta çok daha ayrıntılı özellikler sunacağı iddia ediliyor.

HD kameranın tanıtıldığı sayfadaki art plan silme araçları başlığı altında “HD kamera ile art planı kesme yahut büsbütün yok etme özelliği bulunan fotoğraf içinde fotoğraf moduyla kendinizi yayın yaparken oyununuzun içine ekleyebilirsiniz” tabirleri yer alıyor. Yani buradan yola çıkarak Oluştur düğmesinin, PS4’teki ikamesine nazaran çok daha fazla şey yapacağı söylenebilir. Alışılmış çıkış tarihi yaklaştıkça DualSense’te bulunan Oluştur düğmesiyle ilgili çok daha fazla şey öğrenmemiz mümkün.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın