Porsche’nin Yenilenebilir Hammaddelerden Üretilen Gövde Kiti

 Porsche’nin Yenilenebilir Hammaddelerden Üretilen Gövde Kiti
Okunuyor Porsche’nin Yenilenebilir Hammaddelerden Üretilen Gövde Kiti

Stuttgart merkezli spor otomobil üreticisi Porsche, bu yılki 24 saatlik Nürburgring yarışında yarışacak 718 Cayman GT4 Clubsport MR için değişik bir gövde kitine sahip. Bu gövde kitini farklı kılan şeyse yapıldığı materyaller çünkü Alman şirket, gövde kitinin tamamını birinci sefer doğal liflerden yaptığını söylüyor.

Gövde kitinde kullanılan materyalin yenilenebilir hammaddelerden elde edilen doğal bir lif karışımı olduğunu söyleyen Porsche, yeni yarış arabasının ön ve art tampon, çamurluk, ön spoyler ve başka pek çok bölgesinde metal ve plastik yerine doğal bileşenlerden yapılan materyale yer verdi.

Porsche’nin yenilenebilir hammaddelerden üretilen gövde kiti:

Keten lifi, Porsche’nin yeni yarış otomobilinde kullandığı sürdürülebilir doğal lif materyalin temelini oluşturuyor. Yarış arabasının kapıları ve art kanadında balsa bazlı öteki bir bileşen, materyalin çekirdeği olarak fonksiyon görüyor. Alman şirket, malzemeyi 2016 yılında Federal Besin ve Tarım Bakanlığı ile iş birliği yaparak geliştirmeye başlamıştı.

Porsche’ye nazaran doğal lif bazlı gereçler, titreşimleri plastik ve karbon fiber üzere bileşenlerden daha güzel emiyor. Şirket ayrıyeten yenilenebilir hammaddelerden üretilen gövde kitinin yük ve sertlik açısından karbon fiber bileşenlere misal özellikler taşıdığını, tıpkı güvenlik ve kalite standartlarını karşıladığını belirtiyor.

Geçmişte başka birçok araba üreticisi de üretim sürecine doğal lifleri enjekte etmeyi denemişti. 1941 yılında endüstriciler çelik kıtlığından telaş ederken Henry Ford, gövde panelleri büyük ölçüde kenevirden yapılmış bir otomobilin tanıtımını yapsa da bu araç hiçbir vakit üretime girmedi.

Birinci sefer 1957 yılında üretimden çıkan Doğu Almanya üretimi Trabant’lar ise geri dönüşümü sağlanmış gereçle yapılan birinci araba olma unvanını elinde bulunduruyor. O yıllarda aracın kaportası, Rusya’dan temin edilen pamuk atıkları ve Doğu Almanya’nın boya sanayisinin atıklarından elde edilen duroplast materyalinden üretilmişti.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın