Plastik Atıkları 6 Kat Süratli Sindiren Muhteşem Enzim Üretildi

 Plastik Atıkları 6 Kat Süratli Sindiren Muhteşem Enzim Üretildi
Okunuyor Plastik Atıkları 6 Kat Süratli Sindiren Muhteşem Enzim Üretildi

Gezegenimizin en büyük sorunlarından bir tanesi hiç elbet plastik atıklar. Başta su şişeleri olmak üzere çabucak her alanda karşımıza çıkan plastikler, tabiatta da kolay kolay çözünemedikleri için dünyayı adeta bir çöplük haline getiriyor. Hatta yapılan araştırmalara nazaran de her gün milyonlarca ton yeni plastik atık daha piyasaya sürülüyor.

Bilim insanlarının plastik atıklarla ilgili çalışmaları zati bir müddettir devam ediyordu. Hatta 2018 yılında Japon bilim insanları, plastik atıklardan beslenen bir bakterinin keşfini yapmışlardı. Bu keşif, o periyotlarda büyük bir değer arz ediyordu zira bilim insanları, bu sayede plastik atıklardan kurtulmanın uygun fiyatlı bir yolunun bulunduğunu düşünmüşlerdi. Bu bahiste yaşanan son gelişmeler, bilim insanlarının emellerine ulaşmış olabileceklerini gösteriyor.

Ideonella sakaiensis isimli bakteri, üretilen bir üstün enzimin temeli haline geldi

Bilim insanları, 2018 yılında büyük bir keşif olarak sundukları bakterinin “Ideonella sakaiensis” olduğunu açıklamışlardı. Kyoto Teknoloji Enstitüsü’nde çalışmalarını sürdüren bilim insanları, bu bakterilerin güç kaynağı olarak plastik atıkları tükettiğini tespit etmişlerdi. Yapılan son çalışmalarla birlikte bilim insanları, bir harika enzim üretimi için plastik yiyen bakteriyi kullandılar. Yapılan çalışmalar sonucunda da plastik atıkların yok oluşu, tam 6 kat hızlandı.

Bilim insanları tarafından yapılan çalışmalarda, Ideonella sakaiensisin plastik atıkları süratli bir halde sindirmesini sağlayan enzimin PETase olduğu keşfedilmişti. Bu enzimi de MHETase isimli diğer bir enzimle daha birleştirip bakterilerin durumunu inceleyen uzmanlar, yaptıkları çalışmanın hakikat yolda olduğunu anladılar. Çünkü PETase ile MHETase enziminin birleşimine sahip olan bir Ideonella sakaiensis, iki kat süratli sindirim yapıyordu.

Bilim insanları, enzimleri birleştirdikten sonra X-ışınları yardımıyla incelemelerde bulundular. Yapılan bu incelemelerde enzimlerin birbirleriyle bağlantısını çözen bilim insanları, enzimlerin ilişkilerini güçlendirerek sindirim suratını 3 kat daha artırdı. İşte tüm bu çalışmalar sonucunda da Ideonella sakaiensis bakterisinin sindirim suratı, birinci baştakine nazaran yaklaşık 6 kat artmış oldu. 

Bilim insanlarının ürettikleri üstün enzim, plastik atıkları orjinal yapı taşlarına ayırıyor. Bu da bakterilerin plastik sindirme döngüsünün sonsuza dek devam edebileceğini gösteriyor. Yani bir yandan plastik üretimi yapılırken başka yandan bu plastikler yok olacak. Bilim insanları, plastik atığın 6 kat süratli sindirilmesinin dünya için kâfi olup olmayacağı konusunda emin değiller lakin bu muhteşem enzim, geleceğe yönelik atılmış kıymetli bir adım olarak karşımıza çıkıyor.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın