Nvidia PhysX Nedir, Ne İşe Fayda?

 Nvidia PhysX Nedir, Ne İşe Fayda?
Okunuyor Nvidia PhysX Nedir, Ne İşe Fayda?

Ekran kartı denildiğinde kuşkusuz aklımıza gelen birinci markalardan biri olan Nvidia, şirketin ana grafik işlemci eserleri ailesinden olan ve önemli kalitede donanım ve yazılımlarla desteklenen GeForce modelleri ile en çok tercih edilen grafik kartı üreticisi.  Pekala, GeForce modellerini bu derecede tercih edilir kılan ögeler nelerdir? Öbür büyük rakiplerin önüne geçmesinde hangi teknolojiler başı çekiyor? İşte PhysX bunun bir kesimi

Elbette bir çok donanımsal ve yazılımsal sebepler bulunuyor fakat bu makalede Nvidia’nın fark yaratmasındaki yazılımsal sebeplerden biri olan (RTX Modu kadar olamsa da) Nvidia Physx’i inceleyeceğiz.

Nvidia PhysX nedir?

Basitçe PhysX, aklımıza gelen her türlü fizikî hadisenin, üç boyutlu bilgisayar ortamında işlenmesi ve modellenmesine yaraya ek bir grafik motordur. Başka bir sözle Nvidia PhysX, 3B ortamlarda gerçekçi obje dinamiklerini modellemenin bir yolunu sağlamak için tasarlanmış Nvidia tabanlı bir API’dir.

Bir FPS oyunu oynadığımızı farz edelim ve elimizdeki silahla düşmana ateş açmamız gerektiğini varsayalım. Silahı ateşlediğimiz an patlama ve ateşleme efektinin yanında tabiki de az ölçüde duman ve hava akıımı da oluşması gerekir. Bu toz dumanın ve akımın grafiksel açıdan oyunlara aktarılması sıkıntı. Silah ateşlendikten sonra ucundan uzun müddet boyunca çıkan dumanlar, oyunlara gerçekçi bir hava katıyor. Elbette bunu yalnızca silah ateşleme üzerinden değil, konfeti patlatma kağıtların ve öteki nesnelerin havada uçuşması üzerinden de anlatabiliriz. İşte PhysX tüm bunları daha gerçekçi bir hale getiriyor.

Nvidia PhysX FPS kaybı yaşatır mı?

Nvidia PhysX’in etkin olduğu bir oyunun, oynanış müddeti içerisinde tesirli olduğu sahne sayısı tabiki azımsanamaz. Ancak Nvidia PhysX’in oyun içerisindeki tesiri ile yeni jenerasyon RTX moduna göre biraz daha hafif kaldığını belirtmek gerek. Tabi gülü seven dikenine katlanır mantığıyla, bu yazılımsal donanımları kullanan arkadaşlara malesef FPS düşmeleri yaşayacaklarını söylemek durumundayız.

Nvidia PhysX için oyunun oynanışına tesir etmeyecek miktiarda %3-%5 bir FPS düşüklüğü yaşamanız beklenen. Ama RTX kullanıcıları için üstteki paragrafta bahsettiğimiz oyun içerisinde devamlı etkin olma durumundan dolayı RTX modu için bu kayıp %15-%20 civarında seyredebilir.

Yani Nvdia PhysX’in oyun performansına tesirinin RTX moduna nazaran çok daha saf olduğunundan bahsedebiliriz. Bu da birçok oyuncu için grafik kalitesinden daha kıymetli bir öge. Zira bahsettiğimiz özelliklerin dolu dolu deneyimlenebilmesi için sistem ihtiyaçları güzel bir bilgisayara sahip olmamız gerekir.

Nvidia PhysX’i her oyunda kullanmak mümkün mü?

Nvidia PhysX’in grafik konusunda takıntılı oyun tutkunları için kulağa hoş geldiği halde birçok oyunsever, tahminen hiç bu özelliğe sahip rastgele bir oyun oynamamış olabilir. Aslında uzun yıllardır üzerinde çalışılan bir mevzu olsa da yalnızca piyasadaki kimi yeni oyunlar ve geçmişteki oyunlar bu teknolojiyi kullanmışlar.  Oyunlarda neden sık sık tercih edilmediğini tam olarak kestiremeyiz lakin Nvidia PhysX’in hem popüleritesi hem de oyuna olan grafiksel tesiri, Nvidia’nın öbür bir yazılımı olan Nvidia RTX teknolojisinin çok gölgesinde kaldığını söylemeden geçmeyelim.

Tahminen de bu durum büsbütün Nvidia’nın izlediği stratejik siyasetten kaynaklanıyor olabilir, zira RTX mod ON, RTX mod OFF halinde karşılaştırma fotoğraflarını kesinlikle toplumsal medyada bir sefer kesinlikle görmüşüzdür. Lakin Nvidia PhysX teknolojisinin de gelecekte üstüne koyarak devam edeceğini söylemekte yanlış bir öngörü sayılmaz.

En güçlü rakip AMD’de PhysX’e karşı teknoloji geliştiriyor:

Kesimde Nvidia’nın en büyük rakiplerinden biri hatta belkide en büyüğü olan AMD tarafında da yazılımsal eklentilere ziyadesiyle bedel veriliyor. Bunlardan kimileri AMD Radeon Anti-Lag, AMD Radeon Boost, AMD Radeon Chill ve AMD Radeon Pro Software. AMD bu teknolojilerle elini güçlendiriyor.

AMD’nin AMD PhysX isminde bir teknolojisi bulunmamakta.Ancak AMD tarafında Nvidia PhysX’in muadili olan AMD FEMFX yazılımı çalışmakta. Tabi Nvidia PhysX’e nazaran biraz daha yeni yeni ortaya çıktığını söylemekte yarar var. AMD bu teknolojiyi Unreal Engine oyun motoru işbirliği ile ileriye taşımaya çalışıyor.

Nvidia PhysX’in son Sürümü 5.0 2020 Bitmeden Çıkacak

PhysX 5.0 sürümü için oyunlara çağ atlatabilecek özellikler olduğu düşünülüyor. En detay tanecik hareketi yahut en detay fiziki bir vakanın bile 3D bilgisayar ortamından 2D ekranlarımıza geçmesi ve gerçekliğe en yakın oyun tecrübesini bize sunması bekleniyor. Bu gelişmelerin,büyük bir ivmeyle çıkışta olan sanal gerçeklik(VR) teknolojisinin de ileriye gitmesi için büyük adımlar olduğunu rahatlıkla söyleyebilirz.

Nvidia PhysX 5.0 Nvidia’nın haber merkezinde ‘’ Bu sürümü yakın vakitte 2020’de kullanıma süreceğiz’’ formunda 18 Ocak 2020 tarihinde duyurdu. Lakin eylül ayında olmamıza karşın şimdi kullanıma açılmış değil. Bakalım Nvidia Nvidia PhysX 5.0 sürümü için kelamında durup 2020 de çıkarabilecek mi daima birlikte göreceğiz.

Özet olarak Nvidia PhysX; oyun zevkini grafiklerle birlikte daha ileriye taşımak ve oyunun oynanışındaki gerçeklik hissiyatını oyuncuya külliyen hissettirme maksadıyla, Nvidia tarafından geliştirilmiş olan bir yazılım donanımıdır.Umarız geliştiriciler hali hazırda âlâ bir düzeyde olan oyun dalına bu türlü bedeller katmaya devam ederler ve biz oyunculara bu teknolojileri daha makul fiyatlarla sunarlar.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın