MIT Mühendislerinden Düz Yapılı Balık Gözü Kamera

 MIT Mühendislerinden Düz Yapılı Balık Gözü Kamera
Okunuyor MIT Mühendislerinden Düz Yapılı Balık Gözü Kamera

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden araştırmacılar, Massachusetts Üniversitesi’nden bilim insanlarıyla birlikte ultra-geniş açılı kameraları üretmek için yeni bir yol buldu. Bu sistemde klasik bombeli camlar kullanılmıyor.

Balık gözü lensler, başka lenslere kıyasla hayli özellikli yapılar ve 180 derece ya da daha fazla açıyla görmek gerekiyor. Öte yandan bu büyük ve iri lensler, akıllı telefonlarda ve öbür taşınabilir aygıtlarda kullanmak için pek de ülkü değiller.

Düz geniş açı lensleri

Araştırmacıların yaptığı çalışmaların sonucu olarak 180 derece panaromik manzara alabilen birinci düz lensler üretildi. Mühendisler hayli ince bir katman oluşturdu. Ek olarak da lenslerin yan tarafında üç boyutlu yapılar oluşturuldu. Bu yapılar ışığı tıpkı balık gözü lensler üzere büküyor.

Aslında bilim insanları, bu kamerayı kızılötesi imajlar için geliştirdi. Tekrar de bu lens olağan görüşe uygun hale de getirilebiliyor. Ayrıyeten görüş spektrumumuzda kullanılmasa bile bu lensler çeşitli aygıtlarda kullanılabilecek.

Bu teknoloji sayesinde yalnızca fotoğraflar değil, tıbbi görüntüleme ve bilgisayar takviyeli görüş çalışmaları için epeyce düzgün bir alternatif olabilir. Ayrıyeten dataların takip edilip incelenmesi için de epey yararlı olacaktır.

Metalensler geliyor

Bu tasarım aslında genel olarak Metalens olarak isimlendirilen yeni bir lens çeşidinin örneklerinden biri. Bu metalensler sayesinde klâsik olarak elde edilemeyen imaller, makro tasarım değişiklikleriyle daha farklı özellikler kazanıyor. Örneğin olağanda beklenenden farklı kıvrımlara sahip lensler üretilebiliyor. 

Yeniden de dümdüz bir lensle 180 derecelik geniş açı panoramik imgeye sahip olmak, bilim insanlarını epeyce şaşırttı. Bilim insanlarının elde ettiği bu dikkat alımlı muvaffakiyet, hayli dikkat alımlı eserler görebileceğimiz manasına geliyor. Yeni lenslerin ne üzere eserlerde karşımıza çıkacağını ise vakit gösterecek.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın