MediaTek, Huawei’ye işlemci satmak için ABD’den müsaade istedi!

 MediaTek, Huawei’ye işlemci satmak için ABD’den müsaade istedi!
Okunuyor MediaTek, Huawei’ye işlemci satmak için ABD’den müsaade istedi!

Kendi işlemcilerini üretemeyecek olan Huawei ile paydaşlık yapmak istediğini duyuran MediaTek, ABD yönetimine resmi olarak lisans başvurusunda bulunduğunu duyurdu.

MediaTek, Huawei’ye işlemci satmak için ABD’den müsaade istedi!

Geçtiğimiz yılın Mayıs ayında, ABD Ticaret Bakanlığı, şirketin Komünist Çin hükümeti ile yakın bağlarının ABD’deki tüketiciler ve şirketler hakkındaki bilgilerin Pekin’deki sunuculara gönderilmesine yol açacağı kaygısıyla Huawei‘yi Varlık Listesine koymuştu

.Varlık Listesi’ndeki yeri sayesinde Huawei, iki yıl evvel 18 milyar dolar harcadığı ABD tedarik zincirinde kendisini yasaklanmış buldu. Bu, Huawei‘yi makul bileşenler için yedek tedarikçiler bulmaya zorladı ve şirket, Google ekosistemini kendi Huawei Taşınabilir Hizmetleriyle değiştirdi.

Lakin Huawei, yükselen ABD – Çin tansiyonunun bir kurbanı olarak donanım tedariği noktasında epeyce sıkıntı günler geçirmeye hala devam ediyor. Şirket en son yaptığı açıklamada, ABD’nin yasağından dolayı 15 Eylül’den itibaren artık kendi HiSilicon Kirin yonga setlerini üretemeyeceğini belirtmişti. Qualcomm ise Huawei’ye yonga seti satmak için ABD hükümetinden özel müsaade istemişti.

Emsal bir adım da, bir başka yarı iletken üreticisi olan MediaTek firmasından geldi. Reuters, Tayvan merkezli çip dizayncısı MediaTek’in, önümüzdeki ayın ortasında yeni ihracat kuralları yürürlüğe girdikten sonra Huawei’ye çip tedarik etmek için ABD’den müsaade istediğini duyurdu.

MediaTek yapmış olduğu açıklamada şu tabirlere yer verdi;
“MediaTek global ticaretle ilgili buyruk ve kurallara uyma konusundaki hürmetini yineliyor ve ABD tarafına kurallar ikaznca müsaade müracaatında bulundu.”

Şayet bu müracaat kabul edilmez ise, Huawei’nin MediaTek’ten bir daha işlemci alamayacağı aktarılıyor. Söylentiler ise müracaatın kabul edilmesinin çok mümkün görünmediği tarafında.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın