Mark Zuckerberg, AR & VR Teknolojileri Hakkında Konuştu

 Mark Zuckerberg, AR & VR Teknolojileri Hakkında Konuştu
Okunuyor Mark Zuckerberg, AR & VR Teknolojileri Hakkında Konuştu

Apple’ın yeni aktifliği ve Sony’nin PlayStation 5 duyurusu, bu haftanın en kıymetli teknoloji hadiseleri oldu. Yeni Apple Watch’un özellikleri, iPhone 12 işlemcisi, iOS 14 sürümü ve PlayStation 5 ön siparişi derken, teknoloji dünyasındaki bir öteki heyecan verici gelişmeyi kaçırmış olabiliriz. Tanınan YouTuber Marques Brownlee, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg ile bir röportaj yaptı ve ikili 15 dakika boyunca teknolojik hususlarda konuştu.

Facebook ve Zuckerberg’i düşündüğümüzde akıllara birinci olarak kullanıcı saklılığı ve ferdî dataların berbat idaresi, seçim manipülasyonu ve kuşkulu iş uygulamaları üzere hususlar geliyor. Fakat Brownlee, röportaj sırasında bu bahislerden farklı olarak direkt sanal gerçekliğin (VR) ve artırılmış gerçekliğin (AR) geleceğine odaklandı.

‘Sanal gerçeklik teknolojileri, zihni öbür bir yerde olduğunuza ikna edecek’

Daha evvelki sızıntılar, Apple’ın kendi AR gözlükleri üzerinde çalıştığını ortaya çıkarmıştı. Birinci etapta bu aygıtlar, bir iPhone ile eşleştirilecek ve tıpkı Apple Watch’larda olduğu üzere aygıta kablosuz olarak bağlanabilecek. Lakin Apple’ın bu teknolojiyi çabucak geliştirmesi gerekiyor çünkü AR gözlüklerinin gelecek sürümleri, bir akıllı telefona gereksinim duymadan çalışabilir.

Olağan bir gözlük üzere görünen giyilebilir bir aygıt, rastgele bir hologramı gözünüzün önüne yansıtacak kadar güçlüyse muhtemelen ekrana bakmak ve uygulamalarla etkileşim kurmak için cebinizde fizikî bir ekrana gereksiniminiz olmayacak. Yani, iPhone’lar günün birinde yüzünüzde yahut cebinizde taşıdığınız ekransız bir aygıt olabilir.

Zuckerberg’in AR gözlüklerinin geleceği için tasarladığı şey de tam olarak bu ve önümüzdeki yıllardaki AR & VR çalışmalarını bu doğrultuda yönlendirmek istiyor. Brownlee’ye dünyanın her 15 yılda bir büyük ve yeni teknoloji platformlarına kavuştuğunu söyleyen CEO, bu platformlarının her birinin daha sürükleyici bir tecrübe vadettiğinin de altını çizdi.

AR ve VR aygıtlar, kullanıcılara şu anda mevcut olan “ekran merkezli” tecrübelere kıyasla çok daha sürükleyici yeni tecrübeler sunacak. “Telefonlar, tabletler ve televizyonlarla beyninizi diğer bir yerde olduğunuza ikna ediyorsunuz” diyen Zuckerberg, VR ve AR’ın zihnin öbür bir yerde olduğunuza inanmasına müsaade vereceğini söylüyor. Bu aygıtlar, insanları ve objeleri gerçek vakitli olarak yansıtabilecek, hatta ses ve dokunma dahil olmak üzere başka duyuları kapsayabilecek.

Zuckerberg’e nazaran sanal gerçeklik teknolojileri, iPhone’ların sonunu getirecek:

Ünlü milyardere nazaran gelecekte akıllı telefonların sonunu getirecek teknoloji tam olarak bu lakin Zuckerberg üzere, Apple da misal fikirlere sahip olabilir. Bu sebeple şirket, AR gözlüklerini rakipleri daha heyecan verici dizaynlarla uzunluk göstermeden evvel çıkarmak istiyor.

Facebook CEO’su röportaj sırasında Apple’a direkt saldırmasa da bunu pasif agresif bir halde yapmayı tercih etti. Apple ve öbür şirketlerin AR aygıtları üzerinde çalışabileceğini kabul eden CEO, kimsenin Facebook kadar yatırım yapmadığını da vurguladı.

Geçtiğimiz yıllarda Samsung’un tanıtım etkinliğinde de uzunluk gösteren Zuckerberg, Facebook yöneticilerine herkes üzere iPhone değil, Android kullanmaları talimatı verdiğini açıkça belirtti. Şirket, geçtiğimiz günlerde Apple’ın iOS 14’te yaptığı kapalılık ve kullanıcı takibi noktasındaki değişiklikler hakkında kaygı duyduğunu da lisana getirmişti.

Bilmeyenler için iOS 14 ile Apple, kullanıcılar bir uygulamayı birinci defa açtıklarında onlara uygulama ya da web sitelerin onları takip etmesini isteyip istemediğini soracak. Böylelikle ile kullanıcı bilgilerini izlemek, şirketlerin inisiyatifinden çıkmış olacak.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın