LG Velvet, Google Live Caption’ı Destekliyor

 LG Velvet, Google Live Caption’ı Destekliyor
Okunuyor LG Velvet, Google Live Caption’ı Destekliyor

Güney Kore merkezli teknoloji üreticisi LG, uzun müddettir konuşulan yeni orta sınıf akıllı telefonu Velvet’i geçtiğimiz aylarda duyurmuştu. Amiral gemilerine baş tutan özellikleri ve fiyatıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başaran akıllı telefon, şimdiyse lansman sırasında fark edilmeyen ‘Live Caption’ özelliğiyle gündeme geldi.

İşitme kaybı pürüzüne sahip olan kişi sayısının 2050 yılına kadar 900 milyonu aşacağı varsayım ediliyor. Hasebiyle teknoloji şirketlerinin aygıtlarını daha erişilebilir hale getirmek için adımlar atması hayli değerli. Bu noktada işitme kaybı olan bireyleri desteklemek için yenilikçi tahliller üreten Google, geçtiğimiz yılki I / O konferansında ‘Live Caption’ özelliğini tanıtmıştı.

LG Velvet, Google Live Caption’ı destekliyor:

Live Caption, bir Android akıllı telefonlarda oynatılan görüntülere, sesli bildirilere, podcast’lere ve öteki medyalara gerçek vakitli altyazılar ekleyen bir özellik olarak biliniyor. Çıkarım, aygıttaki makine tahsili modelleriyle yapıldığı için özellik çevrimdışı olarak da kullanılabiliyor. Bu noktada Google, özelliğin çalışma mantığı hakkında “Gerçek vakitli ve büsbütün aygıtta gerçekleşiyor, bu nedenle hücresel veriniz yahut Wi-Fi kontağınız olmasa bile çalışıyor, altyazılar her vakit bilinmeyen kalıyor ve telefonunuzdan asla çıkmıyor” diyor.

Geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen bu fonksiyonel özellik, şimdiye dek sırf birkaç telefonda mevcuttu. Birinci olarak Pixel 4’te görünen özellik, sonrasında öteki Pixel telefonlar, OnePlus 7T ile OnePlus 8 serileri, OnePlus Nord, Samsung Galaxy S20 serisi ve Galaxy Note 20 serisinde kullanılabilir durumda. Lakin artık özelliğin LG Velvet’te de yer aldığı fark edildi.

Kullanıcıların LG Velvet’te bu özelliği kurmak ve çalıştırmak için yapması gereken tek şey ayarlardan ‘Ses’ sekmesine gitmek. Bu sekmede yer alan ‘Live Caption’ seçeneğine dokunarak özelliği etkin etmek mümkün.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın