Koronavirüsün Beyni Nasıl ‘Öldürdüğü’ Ortaya Çıktı

 Koronavirüsün Beyni Nasıl ‘Öldürdüğü’ Ortaya Çıktı
Okunuyor Koronavirüsün Beyni Nasıl ‘Öldürdüğü’ Ortaya Çıktı

Şu ana kadar gerçekleştirilen çalışmalar koronavirüsün akciğer, böbrek, karaciğer ve kan damarlarını amaç aldığını ortaya çıkarmıştı. Bugüne kadar koronavirüsün beyne ziyan verdiğine dair somut bulgular elde edilememiş olsa da Yale Üniversitesi’nde gerçekleştirilen yeni bir çalışma, koronavirüsün beyne nasıl saldırdığını ortaya çıkardı.

Şu an için uzmanlar tarafından incelenmemiş, bu nedenle de akademik bir mecmuada yayınlanmamış olan çalışmaya nazaran koronavirüsün beyni enfekte etmesi, hasta için ölümcül sonuçlar ortaya koyabilir. Çünkü koronavirüs, beyni enfekte eden başka virüslerin bilakis bağışıklık sistemini tetiklemediğinden beyni yavaş yavaş öldürüyor.

Koronavirüsün beyni enfekte edebileceği belgelendi

Şu an için koronavirüsün beyne nasıl ulaştığı ve nasıl bir tesir gösterdiği bilinmiyor. Fakat kimi COVID-19 hastalarının baş ağrısı, baş karışıklığı ve deliryum üzere nörolojik semptomlar göstermesi, koronavirüsün beyni enfekte edebileceğini ortaya koyuyordu. Bilim beşerlerine nazaran olayların genetik mirasları ya da yüksek viral hassaslıkları, koronavirüsün beyni enfekte edebilmesine yol açıyor.

Yale Üniversitesi’nden immünolog Akiko Iwasaki liderliğinde gerçekleştirilen çalışma; COVID-19 nedeniyle hayatını kaybeden birinin beyin dokusunda, bir fare deneyinde ve beyni üç boyutlu olarak taklit etmek için laboratuvarda bir ortaya getirilen beyin hücresi kümelerinde (Organoid) virüs tespit ederek beynin enfekte olabildiğini belgelemiş durumda.

Koronavirüs, beyin hücrelerinin ölmesine neden oluyor

Çalışmaya nazaran koronavirüs, beyne enfekte olduktan sonra öbür beyin hücrelerine gerçek yayılıyor ve nöronların başka beyin hücreleriyle irtibat kurmasını sağlayan sinapsların sayısını süratle azaltıyor. Daha da değerlisi virüs, komşu hücrelere oksijen gitmesini engelleyerek beyin hücrelerinin ölmesine neden oluyor.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın