Koronavirüsün Akciğerlerimizi Nasıl ‘Sardığı’ Görüntülendi

 Koronavirüsün Akciğerlerimizi Nasıl ‘Sardığı’ Görüntülendi
Okunuyor Koronavirüsün Akciğerlerimizi Nasıl ‘Sardığı’ Görüntülendi

Bilim insanları, SARS-COV-2 virüsünün neden olduğu COVID-19 hastalığına karşı tesirli bir tedavi tekniği ve hastalığa karşı savunma sağlayacak bir aşı için virüs üzerindeki araştırmalarına devam ediyorlar. Bilim insanlarının SARS-COV-2’yi daha uygun ‘tanımak’ için gerçekleştirdikleri çalışmalardan bir yenisi daha dün, New England Journal of Medicine’de yayınlandı.

Pandeminin birinci günlerinden bu yana SARS-COV-2’nin akciğer hücrelerini gaye aldığı biliniyor. Bu nedenle ABD’nin North Carolina Üniversitesi’nden bilim insanları, son çalışmalarında virüsün akciğer hücrelerini ‘ne hale getirdiğini’ bir elektron mikroskobu altında nanometre düzeyinde tespit ettiler.

Bir elektron mikroskobu ile elde edilen üstteki manzara, 100 nm uzunluğun altındaki yapıların dahi görüntülenebilmesini sağlıyor. Manzarada yer alan küçük, yuvarlak yapılar SARS-COV-2’yi gösterirken, ince uzun yapılar akciğerlerimize giden hava yollarını kaplayan tüylü hücreleri gösteriyor. Evet, virüs enfekte olduğunda hücreleri üstteki gibi çepeçevre sarıyor.

Bilim insanlarının çalışması, COVID-19 hastalarında görülen kimi semptomlara da açıklık getiriyor. Çünkü yayınlanan çalışmaya nazaran enfekte olan bir akciğerde virüs ölçüsü, hava yolu hücrelerinin 3’te 1’i düzeyine kadar çıkıyor. Bu da hava yollarında koku alma epitelini enfekte etmeye yetecek kadar virüs olduğu manasına geliyor ki sonuçta COVID-19 hastalarının neden koku kaybı yaşadığını anlamış oluyoruz.

Teneffüs yoluyla bulaşan virüs, hava yolu hücrelerinin akabinde tükürük bezlerini de enfekte ediyor ve hastalar, hafif bir semptom üzere görünse de ağız kuruluğu yaşamaya başlıyorlar. En makus senaryoda ise virüs, akciğerin içine kadar ulaşıyor ve evvel nefes darlığı sonra da zatürreye neden olarak hastanın hayatını kaybetmesine neden oluyor.

Bilim insanlarının açıklamış oldukları senaryoda virüs, teneffüs yoluyla bedene giriyor ve akciğerlere ulaşana kadar hava yolu hücreleri, koku alma epiteli ve tükürük bezlerini enfekte ediyor. Tüm bunlardan korunmanın bir numaralı yolu ise maske takmak. Bu kadar kolay…

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın