Katlanabilir Telefon Huawei Mate X2: Tasarımı ve Özellikleri

 Katlanabilir Telefon Huawei Mate X2: Tasarımı ve Özellikleri
Okunuyor Katlanabilir Telefon Huawei Mate X2: Tasarımı ve Özellikleri

Katlanabilir telefonlar nedir, ne değildir, alınır mı derken; her geçen yıl artık yeni modeller görüyoruz. Huawei, Mate X ve Mate XS modellerinin fiyatıyla oldukça tartışma yaratsa da katlanabilir telefon teknolojisinin öncülerinden olduğunu göstermişti. Artık gelişmiş modeli Huawei Mate X2 ile kullanıcıların karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Peki Huawei Mate X2 nasıl bir aygıt olacak?

Huawei Mate X2, birinci bakışta standart bir katlanabilir telefona benziyor fakat evvelki modeller ile ortasında bir karşılaştırma yapıldığı vakit öne çıkacak pek çok yeniliği olduğunu da söylemek gerekiyor. Sizin için katlanabilir telefon dünyasını daha da zenginleştirecek Huawei Mate X2 modelinin dizaynını, kestirim edilen satış fiyatını ve muhtemel çıkış tarihini anlattık.

Dışa katlama vakası sona eriyor:

Huawei Mate X2, Mate X ve Mate XS modellerinden farklı olarak dışarı hakikat değil, içe gerçek katlanarak kullanılacak. Bu açıdan Mate X2 modelinin Samsung tarafından üretilen katlanabilir telefonlara benzeyeceğini söyleyebiliriz.

Esasen Huawei Mate X ve Mate XS modellerinin ekranlarının dışa katlanır olması herkes tarafından garip bulunmuştu. Bu durumun maliyet konusunda nasıl bir tesir yaratacağı bilinmese de dışarı direkt katlanan bir panel yerine tek ekrana sığdırılan ve kolay kullanım sunan bu dizaynın beğenileceği düşünülüyor. 

Geniş ekranı rakibinden satın alacak:

Şu an için katlanabilir telefon üreten çok fazla firma bulunmuyor. En kıymetli üreticiler Samsung ve Huawei. Huawei, Mate X2 modelinde kullanılacak olan ekranı bu husustaki en büyük rakibi Samsung’tan satın alacak. Böylelikle Huawei Mate X2, Samsung ekrana sahip ancak Samsung marka olmayan birinci katlanabilir telefon olacak.

Elbette, alınan ekran tam olarak başka Samsung katlanabilir telefonlarda kullanılan ekran ile birebir olmayacak. Huawei Mate X2 ekranının ultra ince cam olmayacağı, plastik olacağı söyleniyor. Plastik ekranın satış fiyatının da daha uygun olmasını sağlayacağı düşünülüyor.

Huawei Mate X2 ekranı 8.03 inç boyuta sahip olacak, katlandığı vakit ise 4.5 inç bir boyuta sahip olacağı düşünülüyor. Bu, Mate X ve Mate XS modelleri ile emsal bir ekran boyutu. Büyük ihtimalle üretilen tüm katlanabilir telefon modelleri 8 ile 9 inç ortasında bir ekran boyutuna sahip olacaklar. 

Huawei Mate X2 kirin yonga seti ile geliyor:

Huawei, Amerika Birleşik Devletleri tarafından uygulanan kısıtlamalar nedeniyle kirin yonga seti üretimini durduracağını açıklamış ve bu durum Mate 40 serisinden sonra öbür modellerde kirin yonga setinin kullanılmayacağını düşündürmüştü. Lakin Mate X2 modelinde kirin yonga setinin olacağı düşünülüyor.

Standart Huawei Mate X2 modelinde 8 GB RAM ve 128 GB dahili depolama alanı olacak. Lakin 12 GB RAM 256 GB dahili depolama alanı ve 16 GB RAM 512 GB dahili depolama alanı bulunan versiyonların da satışa sunulacağı kestirim ediliyor. Hiçbir versiyonda genişletilebilir depolama dayanağı olmayacak.

Huawei Mate X2 modeli 6000 mAh kapasiteye sahip, güçlü bir batarya ile birlikte geliyor. 65 W süratli şarj teknolojisini de destekleyen bataryanın epeyce işe fayda olacağı düşünülüyor. Pek çok katlanabilir telefonda olduğu üzere 5G ağ takviyesi ile gelecek olan Mate X2, Android ve EMUI son sürümlerini taşıyacak. 

Dizüstü bilgisayar moduna sahip olan aygıtın kutusundan kolay kullanım için bir de Huawei Pen çıkacak. 120 MHz yenileme suratına da sahip olacağı bilinen Mate X2 sırf bir telefondan çok daha fazlasını sunacak üzere görünüyor. 

Üst seviye kameralar:

Artık bir akıllı telefonda birden çok kamera görmeye alıştık. Bilhassa Huawei Mate X2 üzere büyük bir aygıtta birden fazla kamera olmazsa olmazdı. Mate X2 gerisinde dört, önünde ise iki güçlü kamera taşıyor.

Gerideki kameralardan biri 40 megapiksel geniş açılı, biri 40 megapiksel olağan kamera, biri 3x optik zoom dayanağına sahip 12 megapiksel kamera, biri ise 5 megapiksel derinlik sensörüne sahip. Ön kameraların ise 16 ve 32 megapiksel olarak farklı derinlikler sunması bekleniyor.

Huawei Mate X2 çıkış tarihi ve fiyatı:

Huawei, evvelki katlanabilir telefon modellerini geçtiğimiz Şubat ayında kullanıcılara sunmuştu. Mate X2 modelinin de 2021 yılının birinci aylarında tanıtılacağı düşünülüyor. Tüm dünyada yaygın satışın başlaması ise 2021 yılının ortalarında mümkün olacaktır.

Şu an için Huawei Mate X2 için belirlenmiş net bir satış sayısı yok. Lakin Huawei’in son katlanabilir telefonu Mate XS modelinin ortalama 30 Bin TL satış sayısına sahip olduğu düşünüldüğü vakit Huawei Mate X2 satış fiyatının da bu bant aralığında olacağı düşünülüyor.

Huawei’in katlanabilir telefon dünyasında yerini sağlamlaştırmayı hedeflediği yeni modeli Mate X2 ile ilgili bilinen tüm ayrıntıları, dizaynını, teknik özelliklerini, kestirimi satış fiyatını ve muhtemel çıkış tarihini sizin için anlattık. Huawei Mate X2 ile ilgili fikirlerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz. 

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın