Instagram’a İçerik Hak Talebi Geliyor

 Instagram’a İçerik Hak Talebi Geliyor
Okunuyor Instagram’a İçerik Hak Talebi Geliyor

Toplumsal medya devi Facebook, kullanıcılar için yeni bir hizmet üzerinde çalıştığını duyurdu. Şirketin “Hak Idaresi Platformu” üzerinden yapılan açıklamalarda, bundan sonra bir kullanıcının, bir gönderi için hak talebinde bulunacağı tabir edildi. Üstelik bu durum, Facebook ve Instagram’da kullanılabilir olacak. Yani Instagram’da yeni bir periyodun başlamakta olduğunu söz edebiliriz.

Facebook yetkilileri tarafından yapılan açıklamalara nazaran yeni hizmet, şu an için kimi iş ortaklarıyla test ediliyor. Yetkililer, bu ortakların kimler olduğunu açıklamadılar lakin Facebook ve Instagram’da artık yeni bir devrin başladığını tabir edebiliriz. Zira görünüşe nazaran bir kullanıcı, şayet kendine ilişkin bir içeriğin öteki bir hesapta paylaşıldığını görürse, o içeriği kaldırtma hakkına sahip olacak. 

Facebook’un açıklamalarına nazaran kullanıcılar, yaptıkları paylaşımların meta bilgilerini bir CSV evrakı olarak Facebook’un Hak Idare Paneli’ne yükleyecek. Kullanıcı, bu sürecin akabinde da içeriği için belli filtreler uygulayacak. Bu sayede de içeriğin korunması başlamış olacak. Öbür bir kullanıcı, birebir içeriği paylaştığı takdirde içeriğin temel sahibi, bu gönderinin kaldırılmasını talep edebilecek. Lakin bu bağlamda karşı tarafın şikayet hakkının olduğunu unutmamak gerekiyor. Facebook’a nazaran temel kriter, içeriğin birinci olarak kim tarafından Hak Idare Paneli’ne eklenecek oluşu.

Facebook’un açıklamalarına nazaran kullanıcılar, kendilerine ilişkin gönderiler için ülke sınırlamaları da yapabilecekler. Yani bir gönderi için yalnızca Türkiye hudutları içinde hak sahipliği talep edilebilecek. Bu sayede kullanıcılara muhakkak bir özgürlük de sunulmuş olacak. Dilerseniz artık, bu özelliğin tam olarak ne işe yarayabileceğini bir örnekle izah edelim.

Diyelim ki dünyanın en tanınan belgesel kanallarından National Geographic, Instagram ya da Facebook üzerinden bir gönderi paylaştı. Eğer National Geographic, bu gönderiyi Facebook Hal Idare Paneli’ne ekleyip Türkiye için hak talebinde bulunursa, Türkiye’deki öbür Instagram hesapları bu gönderiyi paylaşamayacak. Paylaşılsa bile National Geographic, bu durumun farkında olup, içeriğin kaldırılması için yetkili üniteleri harekete geçirebilecek.

Bu çeşit bir özelliği özellikle de viral içerikler için görmek değişik olacak. Zira sizlerin de çok düzgün bildiği üzere Instagram’a girip akış sayfanızda dolaşmaya başlarsanız, bir içeriğin birden çok hesapta paylaşıldığını görürsünüz. İşte yeni hizmet, bunun önüne geçebilecek üzere görünüyor lakin Facebook’un viral içerikler için nasıl bir formül düşündüğü şu an için bilinmiyor. Ayrıyeten bu hizmetin tüm kullanıcılara ne vakit sunulacağı da şu an için bilinmiyor.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın