İkinci el cep telefonlarına garanti geliyor!

 İkinci el cep telefonlarına garanti geliyor!
Okunuyor İkinci el cep telefonlarına garanti geliyor!

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Ticaret Bakanlığınca hazırlanan ve son kademeye gelen yeni düzenleme ile ikinci el piyasada sıklıkla alışverişe husus olan cep telefonu ve tabletlerin belli bir standartta yenilenerek, sertifikalı ve garantili bir halde tekrar satışa sunulabileceğini duyurdu. Yazılı bir açıklama yapan Pekcan, şunları söyledi:

“Mevcut durumda, bilhassa ikinci el cep telefonu piyasasında kayıt dışılığın ve güvensizliğin kelam konusu olduğunu görüyoruz. Bu durumu ortadan kaldırmak, tüketicilerin inançlı bir formda ve sıfır eserlere göre daha düşük maliyetle bu eserleri satın almalarını sağlamak istiyoruz. Hazırladığımız Yönetmelik taslağı, ülkemizde “yenilenmiş ürün” sisteminin yasal altyapısını oluşturacak. Bu sayede, tüketicilerimiz kullanılmış teknolojik eserlerini satarken yahut ikinci el eser alırken inançlı bir biçimde hareket edebilecek. Satın aldığı yenilenmiş eserle ilgili sorun yaşadığında da garantiden kaynaklanan haklarını kullanabilecek.” dedi.

İkinci el cep telefonlarına garanti geliyor!

Pekcan, bu kapsamda kullanılmış cep telefonu ve tabletlerin Bakanlıkça onaylı yenileme merkezleri tarafından belli bir standarda nazaran yenilenebileceğine ve sertifikalı bir halde tekrar satışa sunulabileceğine dikkat çekti.

Ticaret Bakanlığı’ndan “yenileme yetki belgesi” alarak faaliyette bulunacak olan yenileme merkezlerinin, tüketicilerden kullanılmış eserleri almak ve yenilenmiş eserleri satmak üzere kendilerine bağlı çalışan “alıcı” ve “satıcı” kanalları oluşturabileceğini anlatan Pekcan, “Yenilenen eserlerin ambalajında, etiketinde ve reklamlarında “yenilenmiş ürün” ibaresine yer verilerek satışa sunulması ve ayrıyeten bu eserlere en az 12 ay garanti verilmesi mecburî olacak. “ tabirlerini kullandı.

Pekcan, Yönetmelik taslağında ilgili kurum ve kuruluşların görüş ve değerlendirmelerinin alınarak son etaba gelindiğini belirterek, kelam konusu düzenlemenin yakın vakitte hayata geçeceğini kelamlarına ekledi.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın