Huawei’nin müsaadesi sona erdi! Artık ne olacak?

 Huawei’nin müsaadesi sona erdi! Artık ne olacak?
Okunuyor Huawei’nin müsaadesi sona erdi! Artık ne olacak?

ABD tarafından uygulanan yaptırımlar ile boğuşmak durumunda kalan Huawei, uzun vakittir bunu muvaffakiyetle sürdürüyor. Telefonlarını Google servislerinden mahrum olarak çıkarmak zorunda olan şirket, Huawei Taşınabilir Servisler sayesinde zorlukların üstesinden başarılı bir halde geliyor. Sıkıntı da olsa kara bulutları dağıtmayı başaran ve hatta en değerli rakiplerini de sollamayı başaran Çin merkezli firma, artık de işletim sistemi konusunda sorunlar yaşayacak üzere duruyor. Bu sebepten ötürü Huawei kullanıcıları artık güncelleme alamayabilir. İşte detaylar!

Huawei’nin müsaadesi sona erdi!

Ortaya çıkan bilgilere nazaran Huawei yeni bir sorun ile yüzleşmek zorunda. Android işletim sistemi için aldığı süreksiz lisans 13 Ağustos tarihinde dolan şirketin ne yapacağı konusu şu anda tam bir muamma. Şayet bu husus hakkında ek bir tedbir alınmazsa, Çin merkezli akıllı telefon üreticisi kullanıcılarına artık güncelleme sunamayabilir. Öbür bir deyişle Huawei kullanıcıları bundan sonraki süreçte güncelleme alamayabilir! Bu durum en ucuz modelden amiral gemi modellerine kadar her türlü Huawei telefonu için geçerli.

Alınan süreksiz lisans dokümanının müddeti 13 Ağustos tarihi itibariyle son buldu. ABD’nin bu süreyi uzatmaya yanaşmayacağı ve bu nedenden ötürü da Huawei‘nin elinden pek de bir şey gelmeyeceği aşikar.

Pekala lakin bundan sonraki süreçte ne olacak? Huawei resmi bir açıklama yapmasa da süreksiz lisans öncesinde piyasaya sürülen telefonlarda aslında güncelleme sorunu yoktu. Yani o modellere güncelleme verilmesi mümkün. 

Öte yandan süreksiz lisans mutabakatının bitmesi bundan sonra piyasaya sürülecek Huawei aygıtlarında Google servislerinin kullanılamayacağı manasına geliyor ki son aylarda markanın çıkardığı birçok aygıtta Google servisleri bulunmuyordu.   

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın