Huawei, IFA 2020’de Kirin 9000’i Neden Tanıtmadı?

 Huawei, IFA 2020’de Kirin 9000’i Neden Tanıtmadı?
Okunuyor Huawei, IFA 2020’de Kirin 9000’i Neden Tanıtmadı?

IFA 2020, alınan hijyen önlemleri ve özel kısıtlamalarla koronavirüs salgınına karşın geçtiğimiz günlerde Berlin’de başlamıştı. 3-5 Eylül tarihleri ortasında kapılarını ziyaretçilere açan fuarda yeni eserlerini tanıtacak firmalardan biri de Huawei’ydi. Çin merkezli teknoloji devinin bu aktiflikte yeni jenerasyon Kirin 9000 amiral gemisi yonga setini tanıtmasına kesin gözüyle bakılıyordu.

Huawei, 3 Eylül’de şirketin yeni kuşak amiral gemisi yonga setini tanıtacağını doğrulasa da duyuru hiçbir vakit gerçekleşmedi. Böylece Huawei, yıllar sonra birinci defa yeni jenerasyon bir amiral gemisi yonga setini tanıtmamış oldu. Çin merkezli bir medya kuruluşuna nazaran planlardaki bu ani değişikliğin arkasında birkaç ana neden bulunuyor.

Huawei, Kirin 9000 yonga setini neden tanıtmadı?

Çin medya kuruluşuna nazaran Huawei’nin planlarında değişikliğe gitmesindeki birinci ana neden, şirketin yeni yonga seti ile istenmeyen ilgiyi üstüne çekmek istemiyor olması. İkinci nedense Çinli şirketin, TSMC’nin gerekli üniteleri kısıtlı vakit çerçevesi içerisinde teslim edebileceğinden tam olarak emin olmaması.

Bildiğiniz üzere Trump idaresi, geçtiğimiz günlerde alınan yeni kararla birlikte ABD yazılımı yahut donanımını kullanan şirketlerin 14 Eylül’den sonra Huawei ile iş yapmasına müsaade vermeyeceğini açıklamıştı. Bu kararın akabinde Huawei ile en büyük iş ortaklarından biri olan TSMC’nin yolları ayrılmış ve Huawei artık Kirin yongalarını üretemeyeceğini açıklamıştı.

Gelen son bilgilere nazaran TSMC, siparişleri yerine getirmek ve gerekli ölçüde çipi teslim edebilmek için fazla mesai yapıyor. Bu nedenle Huawei Mate 40 serisinin lansmanı şimdilik planlanan programa nazaran devam ediyor.

Kirin 9000’in duyurulmaması birçok kişi için hayal kırıklığı yaratmış olabilir çünkü yonganın, TSMC’nin 5 nm üretim sürecine dayanan dünyanın birinci yonga seti olması bekleniyordu. Yonga üreticisinin 15 milyon adetlik sipariş aldığı söyleniyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın