Güçlü Bir Şifre Nasıl Oluşturulur? Bunun Yolu Nedir?

 Güçlü Bir Şifre Nasıl Oluşturulur? Bunun Yolu Nedir?
Okunuyor Güçlü Bir Şifre Nasıl Oluşturulur? Bunun Yolu Nedir?

Akıllı telefon, bilgisayar ve tablet üzere eserlerden ayrılamaz hale geldiğimiz şu günlerde, siber güvenliğimiz kritik bir ehemmiyet arz eder oldu. Elbette bu durum, kullanıcıları güçlü şifreler üretmeye zorluyor. Lakin şifrelerin tespiti, aslında o kadar da sıkıntı bir şey değil. Zira bu iş için üretilmiş bir bilgisayar, geçtiğimiz yıl saniyede 100 milyar şifre denemesi yaparak etkileyici bir rekorun altına imza attı.

Saniyede 100 milyar şifre denemesi, kulağa epey ilgi alımlı geliyor. Bir de bu çeşit bir bilgisayarın, bilgisayar korsanlarının eline geçtiğini düşünün. İşte böylesi bir durumda, bilgisayar korsanlarının ele geçiremeyecekleri bir sistemin olmadığını söylemek yanlış olmaz. Pekala bu türlü bir durum kelam konusuyken, internetteki güvenliğimizi nasıl sağlayabiliriz?

Parola kestirimlerinin altında epeyce kolay bir matematik yatıyor

Parolalarınızın güvenliğini sağlayabilmeniz için, aslında parola iddialarının altında yatan matematiği anlamanız gerekiyor. Diyelim ki Türkçe karakterler kullanmadan, yalnızca küçük harflerin bulunduğu tek haneli bir parola oluşturmaya çalışacaksınız. Bu durumda yalnızca 26 seçeneğiniz var. Küçük ya da büyük harfleri kullanarak tek haneli bir şifre oluşturmak istediğinizdeyse, elinizde yalnızca 52 farklı parola alternatifi bulunuyor. Hasılı, oluşturduğunuz bir parola uzadıkça, parolanızın iddia edilme ihtimali de azalıyor.

Bilhassa de son yıllarda, rastgele bir platform için parola oluşturmak istediğiniz vakit, büyük ve küçük harflere ek olarak sayı ya da özel simge istenmesinin sebebi de aslında tam olarak bu. Platform kurucuları, kullanıcılarının parolalarının iddia edilebilirliğini azaltabilmek için çeşitliliği artırıyorlar. Bu sayede bir kullanıcının parolası hem uzar hem de çeşitlenirken, o parolanın kestirim edilebilirlik oranı da düşüyor.

Yani hakikaten uzun bir şifre oluşturmak isterseniz, en az 8 haneli bir parola oluşturmalısınız. Üstelik bu parolada küçük ve büyük harflerin, sayıların ve özel simgelerin tümünün kullanılması kıymetli. Lakin açık konuşmak gerekirse, saniyede 100 milyar parola varsayımı yapabilen bir bilgisayar için bu tıp bir şifre bile çarçabuk bulunabilir.

2015 ila 2019 yılları ortasında en çok kullanılan şifreler şunlardı

Yapılan araştırmalar, pek çok kullanıcının siber güvenliğini o kadar da önemsemediğini ortaya koyuyor. Aslına bakacak olursak bunun nedeni, artık internette ulaştığımız çabucak her yerde şifreli sistemlerin kullanılıyor olması. Hal bu türlü olunca da bir kullanıcı, şifre karmaşasından kurtulabilmek için pek çok internet mecrasında birebir şifreyi kullanıyor. Bu şifreler, kolay hatırlanabilmesi için de üstte gördüğünüz üzere olacak şekilde tercih ediliyor.

Güçlü bir şifre için ne yapmak gerekiyor? 

Şayet sizi amaç alan bir bilgisayar korsanı, üstte anlattığımız üzere bir bilgisayar sistemine sahipse, bu bilgisayar korsanından kaçış yolu pek de yok. Lakin son periyotlarda giderek yaygınlaşan parola yönetici sistemler oluşturulmuş durumda. Bu sistemler, güvenilirlikleri açısından her ne kadar tartışmalı olsa da güçlü şifreler oluşturmanızı sağlayabilir. Ayrıyeten Google Chrome üzere internet tarayıcıları da her site için eşsiz ve güçlü şifreler oluşturup, bu şifreleri tavsiye edebiliyor. İşte bu cins hizmetler, yüzde 100 muhafaza sağlamasa da şifrenizin güçlülüğünü artırabilir. 

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın