Google’a Nazaran Chrome, Neden iOS’ta Varsayılan Olmalı?

 Google’a Nazaran Chrome, Neden iOS’ta Varsayılan Olmalı?
Okunuyor Google’a Nazaran Chrome, Neden iOS’ta Varsayılan Olmalı?

ABD merkezli teknoloji devi Apple, iOS 14’le birlikte kullanıcıları az da olsa özgürleştirdi. Örneğin kullanıcılar, internet tarayıcıları üzere çeşitli uygulamalarının varsayılanlarını ayarlayabiliyorlar. Bu bağlamda da kullanıcıların en çok tercih edecekleri yeni varsayılan uygulama, hiç elbet Google Chrome. Tarayıcı dalının bir numarası olan Chrome, bugün iPhone ve iPad’lerin varsayılan tarayıcısı olarak kullanılabiliyor.

Google, Chrome’un iOS ekosisteminde varsayılan olabilmesinden hayli memnun. Hatta bu bahisle ilgili de bir blog gönderisi hazırlayan şirket, Google Chrome’un iPad ve iPhone’larda neden varsayılan olarak tercih edilmesi gerektiğini anlatıyor. Dilerseniz hemen Google’a nazaran iOS ekosistemindeki kullanıcıların, Chrome’u neden varsayılan yapmaları gerektiğini düşündüğü o blog gönderisine geçelim.

Neden 1: Tüm aygıtlarda tek hesap

Google Chrome, farklı aygıtlarda oturum açıldığı vakit otomatik senkronizasyon yapabilme yeteneğine sahip. Bu da kullanıcının işini ziyadesiyle kolaylaştıran bir şey. Sonuçta bir kullanıcı, Google Chrome’da tek bir defa şifre kaydeder, yer imi oluşturur ya da ödeme usulü belirlerse bu belirlemeler, başka aygıtlardaki Google Chrome’a da otomatik olarak aktarılıyor. Google, Chrome’u iOS’ta varsayılan olarak kullanılmasının temel nedenini bu olarak gösteriyor.

Neden 2: Google Chrome’un sahip olduğu özellikler

Google Chrome’un pek çok kıymetli özelliğe sahip olduğu sugötürmez bir gerçek. Şirkete nazaran kullanıcılar, bu özelliklerden faydalanabilmek için Google Chrome’u varsayılan tarayıcı olarak ayarlamaları gerekiyor. Bu etkileyici özelliklerin neler olduğuna da değinen Google, okuma listesi oluşturma, internet sitelerinin paylaşılmasını sağlayan QR kod oluşturma imkanı ve indirme yöneticisinin kullanıcıların işini kolaylaştıracağını söylüyor.

Google’a nazaran Chrome, iPhone’larda olduğu kadar iPad’lerde de hayli kullanışlı. Kullanıcıların, Google Chrome’daki bir sayfayı öteki bir uygulamaya sürükle bırak formülüyle aktarılabileceklerini söyleyen takım, dileyen kullanıcıların fare dayanağıyla Chrome’u daha güzel kullanacaklarını tabir ediyor. Ayrıyeten Google mühendisleri, Apple Pencil ve dokunarak yazma üzere özellikler ile birden çok pencere açma özelliği üzerinde de çalışmalarını sürdürüyormuş.

Neden 3: Güvenlik seçenekleri

Google Chrome, bir internet sitesine girmeden evvel o siteyle ilgili ihtarlarda bulunabiliyor. Bu sayede kullanıcılar, makûs maksatlı sitelere girmekten kurtulabiliyorlar. Ayrıyeten Google Chrome, kullanıcılar için çok güçlü ve eşsiz şifreler de oluşturabiliyor. İşte Google’a nazaran Chrome’un iOS’ta varsayılan olarak kullanılmasının nedenlerinden bir tanesi de bu. 

Neden 4: Şahsileştirilmiş arama sonuçlar ve başka hizmetler

Google Chrome, Google arama motoruyla entegreli olarak çalışıyor. Bu sayede kullanıcılar, Google’ın çeviri üzere hizmetlerine Google Chrome aracılığıyla direkt ulaşabiliyorlar. Ayrıyeten kullanıcılara sunulan şahsileştirilmiş arama sonuçları, aranan şeye hem en süratli hem de en yanlışsız formda ulaşılmasını sağlıyor. Google’a nazaran kullanıcılara sunulan şahsileştirilmiş makaleler de daha yeterli bir tecrübenin yaşanmasını sağlıyor.

Şayet Google grubunun sunduğu nedenler hoşunuza gittiyse ve Google Chrome’u varsayılan olarak kullanacaksanız, burada bulunan haberimize ulaşarak Google Chrome’u varsayılan olarak ayarlamak için gerekli adımları öğrenebilirsiniz.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın