Google, 22. Doğum Gününü Manalı Bir Doodle ile Kutladı

 Google, 22. Doğum Gününü Manalı Bir Doodle ile Kutladı
Okunuyor Google, 22. Doğum Gününü Manalı Bir Doodle ile Kutladı

Dünyanın en çok kullanılan arama motoru olan Google, geçtiğimiz pazar günü 22. yaşına girdi. Birinci kere 1998 tarihinde kullanıma sunulan arama motoru, ortadan geçen iki asırlık devirde her geçen gün gelişerek dünyanın en büyük teknoloji devlerinden biri hâlini aldı. Mountain View merkezli şirket de arama motorunun yeni yaşını, manalı bir doodle ile kutladı.

Bildiğiniz üzere, mevcut koronavirüs pandemisi nedeniyle artık birçok insan uzaktan çalışma devrine girdi.  Bu durumun farkında olan şirket, Toplumsal uzaklığın ön plana çıktığı 22. yaş günü doodle’ında büyük G harfi, ‘Google’ sözünü oluşturan öteki beş harfle bir görüntü görüşmesi yapıyormuş üzere gösterdi.

Google’ın 22. yaş günü erdemine teknoloji devi hakkında 22 farklı bilgi:

1. Google, 27 Eylül’de doğum gününü kutlasa da şirket yasal olarak 4 Eylül 1998’de kuruluş müracaatında bulundu. 27 Eylül tarihinin manası ise Google, 27 Eylül 2005’te rekor bir indeks sayfasına ulaşmıştı. Bu rekordan sonra Google’ın doğum günü her sene eylül ayının 27’nci gününde kutlanmaya başlandı.

2. Google, günümüzün en tanınan arama motoru olsa da World Wide Web’deki birinci arama motoru değildi. 1998 yılında piyasaya sürüldüğünde rakipleri ortasında Ask Jeeves, AltaVista, Yahoo Search ve Archive vardı.

3. Google, Larry Page ve Sergey Brin tarafından Stanford Üniversitesi’nde doktora öğrencisiyken kuruldu. İkili, Ocak 1996’da bir araştırma projesi olarak bu konsepti ortaya attı.

4. İki gencin tanışması 1995 yılına tanışıyor. Sergey Brin, Stanford’da doktora öğrencisiyken yeni gelen öğrencilere yerleşkesi tanıtmak için istekli oluyor ve Larry Page ile bu halde tanışıyorlar.

5. Google, sonuçları arama terimini kaç defa içerdiğinden fazla bir sitenin ne kadar tanınan olduğu ve siteye kaç geri ilişki verdiğine nazaran sıralayarak rakiplerinden ayrıldı.

6. Arama sonuçlarını sunmak için tasarlanan algoritma PageRank olarak isimlendirildi

7. Google, her vakit bu isimle anılmıyordu. Page ve Brin, fikri birinci geliştirdiklerinde bir sitenin kıymetini kaç tane geri irtibat içerdiğine bağlı olarak sıraladığı için projeye BackRub ismini verdiler.

8. Google ismi, matematikte 1 sayısına yüz sıfır ekleyerek yazılan ‘Googol’ teriminden geliyor. İsim, arama motorunun sağlayabileceğini sonsuz bilgiyi temsil etmek için seçildi.

9. 1998 yılının sonunda, tanıtımdan sırf birkaç ay sonra Google, 60 milyondan fazla sayfayı bilgi tabanı dizinine eklemişti.

10. ‘Google’ sözü, 2006 yılında Oxford İngilizce Sözlüğü’ne resmi bir fiil olarak eklendi.

11. Alexa Internet’in yıllık derlemesine nazaran Google, Nisan 2020 prestijiyle dünyada en çok ziyaret edilen web sitesi.

12. Google’ın şu anki genel merkezi Mountain View, California’da bulunuyor ancak CNBC’ye nazaran şirketin Aralık 2019 prestijiyle dünya genelinde 114.000’den fazla çalışanı bulunuyor.

13. Birinci Google Doodle’ı, Brin ve Page’in 1998’de Burning Man şenliğinde ofis dışında olduklarını göstermek için tasarlanmış bir figürdü.

14. Google, e-posta platformu Gmail’i 1 Nisan 2004’de duyurdu.

15. Google, görüntü paylaşım platformu YouTube’u 2006 yılında satın aldı.

16. Eric Schmidt, 2001 yılında şirkete lider ve icra şurası lideri olarak katıldı. Google, 2004’te halka açıldığında Page, Brin ve Schmidt, 20 yıl işlerinde kalma kelamı verdiler.

17. Şirketin 2004 yılındaki halka arzı, Brin ve Page’i bir gecede milyarder haline getirdi.

18. Google, kurgusal Star Trek lisanı olan Klingon’u 2002 yılında bir lisan arayüz seçeneği olarak ekledi.

19. Google, Mayıs 2017’de Street View platformu için 83 ülkeden 16 milyon kilometreden fazla imaj yakaladığını duyurdu.

20. Şirket, Googlee.com ve Googel.com üzere Google’ın yazım yanlışlarından oluşan birçok alan ismini elinde bulunduruyor. Bu aramalar, direkt Google ana sayfasına yönlendiriliyor.

21. Google, 2009 yılında genel merkezinin yerinde çim biçme makineleri kullanmak yerine yaklaşık 200 keçi kiraladı.

22. Ocak 2020’de Google; Apple, Amazon ve Microsoft’un akabinde 1 trilyon dolar kıymetindeki dördüncü teknoloji şirketi oldu.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın