GMA T50’nin Rakiplerinden Ayrılan Özellikleri

 GMA T50’nin Rakiplerinden Ayrılan Özellikleri
Okunuyor GMA T50’nin Rakiplerinden Ayrılan Özellikleri

Muhteşem araba denildiğinde akla gelen birinci modellerden biri McLaren F1’dir. Bu aracın ve daha pek çok arabanın dizaynlarının altında imzası bulunan isim ise Gordon Murray’den diğeri değildir. 

Murray daha sonra kendi firması olan Gordon Murray Automative (GMA) isimli şirketi kurmuştu. Firma, öteki üstün arabaları adeta yok sayan arabası T50 Supercar’ı tanıttı. Aracın kimi özellikleri onu rakiplerinden ayırmayı sağlıyor.

Sürüş keyfine odaklı muhteşem araba

Murray’nin açıklamasına nazaran bu araba bir “sayılar otomobili” değil. Yani hedef en süratli çeşidi atmak, muhakkak suratlara en çabuk ulaşmak, en yüksek sürate ulaşmak değil. Araba, en güzel sürüş tecrübesini sunmayı amaçlıyor. 

Örneğin aracın 3.9 litrelik doğal havalandırmalı V12 motoru sırf 653 beygir güç üretiyor ki bu, günümüzde muhteşem arabalar açısından bakınca pek de etkileyici bir performans sayılmaz. Öte yandan Cosworth motoru tam 12,100 devire çıkabiliyor ve 6 ileri vitesli bir şanzımanla destekleniyor.

Bu çeşit arabalarda artık pek de görmediğimiz biçimde araç manuel vitese sahip. Artık vakitten kazanmak için daha süratli geçişler sağlayan vites kutularının tercih edildiğini düşünürsek bu manada araba hayli farklı bir yapıya sahip.

Gerideki dev fan dikkat çekiyor

Aracın art kısmında, eski Batmobile’ı andıran yaklaşık 40 santimetrelik bir de fan bulunuyor. Etkin aero sisteminin bir kesimi olan fan, Murray’ın tasarladığı Brabham BT46B Formula 1 aracından ilham alıyor. Böylelikle aracın yüksek süratlerde sürtünmesi azalırken fren yapıldığında da aracın yola yapışmasını sağlıyor.

Arabanın temel fark yarattığı alan ise yük oluyor. 1200 kilodan biraz daha ağır olan araba, bu açıdan bakıldığında Ferrari LaFerrari, McLaren P1 üzere araçlardan yaklaşık yarım ton daha hafif bir araba. Bu araçların her biri T50 motorundan daha güçlü motorlara sahip fakat hiçbiri ağırlık/beygir gücü oranında T50 ile uzunluk ölçüşemiyor.

Bu harika arabadan sırf 100 adet satışa çıkacak. Dahası, aracı satın alanların da arabalarına kavuşmak için bir mühlet beklemesi gerekecek. T50 üretimi Ocak 2022’de başlayacak ve fiyatı da 3 milyon doların biraz üstünde olacak. Aracın pist versiyonu ve Le Mans versiyonu da üretilecek.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın