Gigabyte’ın Yüksek Bellekli RTX 30 GPU’ları Ortaya Çıktı

 Gigabyte’ın Yüksek Bellekli RTX 30 GPU’ları Ortaya Çıktı
Okunuyor Gigabyte’ın Yüksek Bellekli RTX 30 GPU’ları Ortaya Çıktı

NVIDIA’nın yeni jenerasyon RTX 30 serisi ekran kartlarını tanıtmasından bu yana GeForce RTX 3080 grafik kartının daha yüksek belleğe sahip modelinin olacağına dair dedikodular ortalıkta dolaşıyor. NVIDIA bu hususta sessizliğini korusa da üretim ortaklarından biri olan Gigabyte cephesinde yaşanan bir gelişme tezleri doğrular nitelikte.

Videocardz tarafından sızdırılan bilgilere nazaran Gigabyte, RTX 3080’in 20 GB’lık versiyonunun yanında RTX 3070 ve 3060’ın da artırılmış belleğe sahip modelleri üzerinde çalışıyor. Bu noktada sızdırılan kartlar şu formda: RTX 3080 20 GB, RTX 3070 Harika / Ti 16 GB ve RTX 3060 Muhteşem / Ti 8 GB.

Yeni modeller, AMD RX 6900 XT’nin akabinde piyasaya sürülebilir:

Daha yüksek bellek kapasitesine sahip RTX 30 serisi ekran kartlarına dair söylentiler birkaç aydır ortalıkta dolansa da bu vakte kadar elle tutulur bir kanıt paylaşılmamıştı. Gigabyte cephesinde yaşanan bu sızıntı ise piyasaya sürülecek eserlerin bellek ve modellerini açıkça belirten resmi bir kaynaktan alınmış birinci bilgi olarak karşımıza çıkıyor.

Yaşanan sızıntıda daha yüksek belleğe sahip RTX 30 serisi modellerinin ne vakit satışa sunulacağına dair rastgele bir bilgi bulunmuyor ancak dala yakın isimler, yeni kartların AMD’nin RX 6900 XT amiral gemisini piyasaya sürmesinden kısa bir müddet sonra raflardaki yerini alacağını öne sürüyor. Bu modellerin fiyatlarının ne olacağını ise şimdilik bilemiyoruz.

Hem NVIDIA hem de AMD, üst seviye kartlarını 4K performansa odaklıyor ve dokular gitgide büyürken grafik belleği de çok daha değerli bir hâl alıyor. Bunun bir sonucu olarak RTX 3090’da 24 GB, RTX 6900 XT’de ise 16 GB’lık bir bellek karşımıza çıkmıştı. İki şirket ortasındaki rekabetin her geçen gün kızışması ve NVIDIA’nın yeni atılımları, AMD’nin de ilerleyen devirlerde 32 GB’lık bir modelle karşımıza çıkabileceğini gösteriyor.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın