Geliştiriciler de Internet Explorer’dan Nefret Ediyorlar

 Geliştiriciler de Internet Explorer’dan Nefret Ediyorlar
Okunuyor Geliştiriciler de Internet Explorer’dan Nefret Ediyorlar

İnternet tarayıcısı bölümünün kıymetli isimlerinden Mozilla, geliştiricilere yönelik bir anket yaptı. Yapılan ankette iştirakçilere, “Genel olarak, tarayıcı uyumluluğuyla ilgili en büyük meşakkat noktanız nedir?” halinde bir soru yöneltildi. Geliştiricilerden gelen karşılıklar, Microsoft’un Internet Explorer isimli internet tarayıcısının kullanıcılar tarafından sevilmediği kadar geliştiriciler tarafından da nefret edildiği sonucuna ulaştırdı.

Geliştiriciler tarafından yapılan oylamada, Internet Explorer’a duyulan nefret açıkça ortaya çıktı. Zira geliştiricilerin yüzde 21.8‘lik kısmı, Internet Explorer’dan önemli manada rahatsızdılar. Bu internet tarayıcısını ise yüzde 10.4 ile Safari takip etti. Ayrıyeten geliştiricilerin yüzde 14.1‘i, Internet Explorer’ın genel nizam ve tarz açısından tam bir baş belası olduğunu düşünüyor.

Bu arada yapılan araştırma, birtakım geliştiricilerin Google Chrome, Mozilla Firefox ve Edge’den de şikayetçi olduklarını ortaya koydu. Lakin şikayetçilik oranı sırasıyla yüzde 6, yüzde 3 ve yüzde 3 olduğu için bunların Internet Explorer’a göre daha makul düzeyde olduğunu söyleyebiliriz.

Geliştiricilerin kişisel cevaplarına bakıldığında, Internet Explorer’ın en büyük sorunlarının yeni teknolojilere takviye vermemesi, sürece sıkıntıları ve genel kusurlar olduğunu görülüyor. Ayrıyeten pek çok geliştirici, hala kimi kuruluşlarla varsayılan tarayıcı olarak Internet Explorer kullandığını fakat Microsoft geliştiricilerinin bunu bildikleri halde hiçbir adım atmadıklarını düşünüyor.

Geliştiricilerin yüzde 75’i, internet tecrübesinden şad lakin yalnızca yüzde 44’ü internet tarayıcılarını beğeniyor

Mozilla tarafından yapılan geliştiricilere yönelik anket, iştirakçilerin yüzde 75 kadarının genel olarak internet tecrübesini seviyor. Lakin bu iştirakçilerin yalnızca yüzde 44’ü internet tarayıcılarından şad. Yani bir tarayıcı üzerinde çalışmasını sürdüren bir geliştirici, kesinlikle bir halde sorun yaşıyor.

Neyse ki Internet Explorer’ın fişi çekiliyor

Anlaşılan o ki ABD merkezli teknoloji devi Microsoft da meselelerin farkında. Hatta şirket, Internet Explorer’ın fişinin çekileceğini de açıkladı. Şirket, Microsoft 365 uygulamalarının Internet Explorer 11 desteğinin 17 Ağustos 2021’de sona ereceğini, bundan sonra da Internet Explorer’ın kademeli olarak kaldırılacağını çoktan doğruladı. Yani kullanıcıların aslında sevmediği, geliştiricilerinse zorunluluktan kullandıkları Internet Explorer, önümüzdeki yıl prestijiyle hayatımızdan çıkmaya başlayacak. Internet Explorer’ın kullanım oranının yüzde 5.55 olduğunu düşünecek olursak, bu kararın herkesin hayrına olacağı sugötürmez bir gerçek.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın