Fotoğrafı Çekilen Kara Deliğin Hareketli Görseli Paylaşıldı

 Fotoğrafı Çekilen Kara Deliğin Hareketli Görseli Paylaşıldı
Okunuyor Fotoğrafı Çekilen Kara Deliğin Hareketli Görseli Paylaşıldı

23 Eylül’de The Astrophysical Journal isimli mecmuada yayınlanan çalışmada bilim insanları, geçtiğimiz yıl yayınlanan ve tarihin birinci kara delik fotoğrafı olan imgeyi, düşük kare akışlı bir görüntü haline getirmeyi başardılar. Paylaşılan ‘video’, kara deliğin etrafında bulunan maddesel girdabın statik olmadığını ve vakit içinde değişiklikler gösterdiğini ortaya koydu.

Bilmeyenler için; neredeyse bir gezegen büyüklüğündeki Hadise Ufku Teleskobu (EHT) tarafından elde edilen bilgilerle oluşturulan imaj; M87 galaksisinin merkezindeki harika kütleli kara deliği, daha doğrusu kara deliğin çekim kuvvetine kapılarak etrafında dönmekte olan hususları gösteriyor.

Tarihin birinci kara delik fotoğrafı bu türlü görünüyordu

Bilim insanları, dün prestijiyle yayınlanan çalışmada kara deliğin hareketli bir manzarasını oluşturmak için kelam konusu kara deliğe ilişkin eski dataları, birinci kara delik fotoğrafının oluşturulmasında kullanılan matematiksel model ile birleştirdi. Elde edilen hareketli imaj, kara deliğin etrafındaki maddesel alanın sekiz yıl içindeki değişimini gösteriyor.

Kelam konusu hareketli manzara -ilk kara delik fotoğrafının aksine- daha az data ile oluşturulduğu için kısmen kestirimlere dayanıyor olsa da bilim beşerlerine kara deliklerin etrafındaki hususların davranışları hakkında bir fikir sunuyor. Harvard Üniversitesi’nden Maciek Wielgus hususla ilgili olarak, ”Kara deliğin çekim kuvvetine kapılan husus akışı değişken olduğundan, etrafındaki halkanın vakitle sallandığını görüyoruz.” formunda konuştu.

Paylaşılan makalede çalışma sırasında kullanılan tekniğin potansiyeli hakkında da konuşan Wielgus, yeni çalışmanın teknikler geliştikçe bilim insanlarının neler yapabileceğine dair bir fikir oluşturduğunu, birkaç yıl içinde imajların sahiden de bir görüntü akıcılığına ulaşabileceğini tabir etti.

Muhteşem kütleli kara deliğin hareketli imajı

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın