Ford, Park Meselesini Çözecek Bir Teknoloji Üzerinde Çalışıyor

 Ford, Park Meselesini Çözecek Bir Teknoloji Üzerinde Çalışıyor
Okunuyor Ford, Park Meselesini Çözecek Bir Teknoloji Üzerinde Çalışıyor

Otomobil kullanan birçok kişi için aracı nitekim başarılı bir formda park etmek bazen sorun haline gelebiliyor. BMW 7 Serisi üzere araçlarda uzaktan park özelliği bulunuyor yahut Tesla araçlarında otomatik park sistemi bulunuyor. Ayrıyeten birtakım park yerlerinde şoförler araçlarını alanı çok fazla kullanacak formda park edebiliyorlar.

Lakin Ford’un bu mevzudaki teknolojisi işi bir adım daha ileri götürüyor. Ford tarafından kullanılacak olan teknolojide, öteki araba üreticilerinin tersine kullanılabilir park alanını en uygun biçimde kullanmaya odaklanılıyor.

Ford’un otomatik park sistemi

Blue Oval, Bedrock ve Bosch iştirakiyle geliştirilen bu teknoloji, Ford Escape‘te gösterildi. Bu teknolojide Bedrock’ın The Assembly Garage’daki altyapı temelli sensörleri kullanılıyor. Pekala, bu teknoloji nasıl çalışıyor gelin ona bakalım.

Bu teknolojiyle uyumlu araca sahip olan bir şoför kapalı otoparka girdikten sonra araçtan çıkıyor ve akıllı telefonundan otomatik park seçeneğini seçiyor. Şoförün otoparkta yer bulmak için dolaşması gerekmiyor, sistem bir park yerini seçiyor ve araç o yeri buluyor. Otoparktan çıkılacağı sırada da araç akıllı telefon vasıtasıyla tekrar geri çağırılabiliyor. Tahmin edilebileceği üzere bu teknolojinin içerisinde araçlara ya da yayalara çarpmasını önleyecek sensörler de yer alıyor.

Şirketler, otomatikleşmiş park sistemleri sayesinde tıpkı alana %20 daha fazla aracın park edebileceğini söz ediyor. Üstelik bu teknolojinin numaraları yalnızca bunlarla da bitmiyor. Bu yenilik, aracı oto yıkamaya göndermek ya da şarj istasyonuna göndermek için de kullanılabiliyor.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın