Facebook’un Toplumsal Medya Uygulamaları Tizen’den Kaldırıldı

 Facebook’un Toplumsal Medya Uygulamaları Tizen’den Kaldırıldı
Okunuyor Facebook’un Toplumsal Medya Uygulamaları Tizen’den Kaldırıldı

Facebook, dört büyük toplumsal medya uygulamasını Tizen Store’dan kaldırdı. Firmaya ilişkin olan Facebook, WhatsApp, Instagram ve Messenger artık platformun mağazasından indirilemiyor. Toplumsal medya devi Haziran ayından bu yana bahisle ilgili ihtarlarda bulunuyordu.

Tizen Topluluk sayfası yakın vakitte kapatılmıştı. Ayrıyeten topluluk uygulamasının da kullanımı sonlandırılmıştı. Yani Facebook’un aldığı karar hiçkimse için sürpriz olmadı. Zati Tizen kullanan çok fazla aygıt da yoktu.

WhatsApp en çok indirilen uygulama olmuştu

Tizen mağazasına eklendiğinden bu yana WhatsApp en çok indirilen uygulama olmayı başarmıştı. Bu durumun en değerli nedenlerinden biri de bu işletim sisteminde kullanılabilen tek büyük anlık iletileşme uygulamasının WhatsApp olmasıydı. Yani bu telefonlarda sevdiklerini aramak ya da imajlı görüşme yapmak isteyenlerin pek de fazla seçeneği bulunmuyordu.

Facebook, Instagram ve Messenger de çok uzun vakittir Tizen mağazasında en üst sıralarda yer alıyordu. Alışılmış Tizen kullanan telefonların yıllardır kullanılmadığını da göz önüne almak gerekiyor. Bu telefonlardan birine sahipseniz, daha evvel yüklediğiniz uygulama da artık çalışmayacak.

Aslında Tizen OS o denli kendi başına bir teşebbüs değildi. Samsung bu işletim sistemini kendi elektronik ortamları için hazırlamıştı. Akıllı telefonlar dışında televizyonlar, konut elektroniği, objelerin interneti aygıtları ve akıllı saatlerde Tizen OS bulunuyordu. Tekrar de özellik tam olarak kullanılamadı.

Tizen telefonlar 2017’de sona erdi

Samsung, bu işletim sistemini gereğince efektif kullanamadığı ve uygulama takviyesi veremediği için sonlandırmaya karar verdi. Tizen kullanan son telefonlar Samsung Z1, Z2, Z3 ve Z4 2017 yılında piyasaya çıkmıştı. 

İnsanların akıllı telefonlara erişimlerinin kısıtlı olduğu Afrika, Bangladeş ve Hindistan üzere bölgelerde düşük özellikteki donanımları tesirli kullanan Tizen telefonlar epey tanınan olmuştu. Ne yazık ki artık kimse bu işletim sistemine yatırım yapmıyor.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın