Facebook, Oculus Quest 2’yi Duyurdu

 Facebook, Oculus Quest 2’yi Duyurdu
Okunuyor Facebook, Oculus Quest 2’yi Duyurdu

Toplumsal medya devi Facebook, düzenlediği bir aktiflikte “Oculus Quest 2” isimli yeni bağımsız sanal gerçeklik ekipmanını duyurdu. Oculus Quest’e nazaran epey değerli iyileştirmeler için ekipman, sanal gerçeklik oyunlarına tutkun olan oyunseverleri tatmin edecek özellikleriyle dikkat çekiyor. Üstelik yeni ekipman, evvelki kuşağın çıkış fiyatına nazaran de hayli ucuz.

Facebook tarafından yapılan açıklamalara göre Oculus Quest 2, Qualcomm’un Snapdragon XR2 işlemcisinden güç alıyor. 6 GB RAM ile desteklenen eser, her iki göz için de 1832 x 1920 çözünürlük sunan tek modüllü LCD ekranla geliyor. Bu çözünürlük kıymeti, evvelki kuşağa oranla yüzde 50 daha fazla piksel sunuyor. Bu da oyunseverlerin, önemli manada kaliteli bir manzara tecrübesi yaşacaklarının göstergesi.

Oculus Quest 2 işte bu türlü görünüyor

Oculus Quest, Qualcomm’un Snapdragon 835 işlemcisinden güç alırken, 4 GB de RAM ile destekleniyordu. Lakin yeni esere baktığımızda, bu kombinasyonun da önemli oranda yükseldiğini görüyoruz. Bu yükseltme, Oculus Quest 2’nin oyunseverlere performans açısından neredeyse hiçbir sorun yaşatmayacağını ortaya koyuyor. Bu ortada oyuncular, Oculus Quest 2’ye 64 GB ya da 256 GB‘lik depolama alanlarıyla sahip olabiliyorlar.

Oculus Quest 2’nin sahip olduğu LCD ekran, 90 Hz tazeleme oranı dayanağına sahip. Lakin yapılan açıklamalara nazaran bu dayanak, şu an için 72 Hz ile sonlandırılacak. Yetkililer, eserin piyasaya sürüldükten sonra geliştiriciler için 90 Hz’nin desteklenmeye başlayacağını söylüyorlar. Yani oyuncular, 90 Hz sanal gerçeklik tecrübesine ulaşmak için bir müddet daha bekleyecekler.

Mühendisler, Oculus Quest 2’de yalnızca performans iyileştirmeleri yapmamışlar. Yapılan açıklamalara nazaran yeni kuşak sanal gerçeklik ekipmanları, evvelki esere nazaran yüzde 10 daha hafif. Ayrıyeten daha ince bir halde tasarlanmış olan Oculus Quest 2, oyuncuların konforunu daha fazla sağlıyor. Bunlar haricinde baş bandı üzerinde de çalışan grup, Oculus Quest 2’nin daha yumuşak olmasına ek olarak üç farklı göz ayarı sunacağını söylüyor.

Facebook yetkilileri tarafından yapılan açıklamalarda, Oculus Quest 2’nin 13 Ekim‘de 23’ten fazla ülkede satışa çıkacağı açıklandı. Şu an prestijiyle ön sipariş verilebilen eserin fiyatlandırması ise şu halde belirlenmiş durumda:

  • 64 GB depolama alanına sahip olan Oculus Quest 2, 299 dolar (yaklaşık 2,250 TL + vergiler)
  • 256 GB depolama alanına sahip olan Oculus Quest 2, 399 dolar (yaklaşık 3,000 TL + vergiler)

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın