En düzgün ön kameralı telefonlar – Ağustos 2020

 En düzgün ön kameralı telefonlar – Ağustos 2020
Okunuyor En düzgün ön kameralı telefonlar – Ağustos 2020

Çok uzaklara gitmeye gerek yok, yakın geçmişte yalnızca uzaktaki biri ile bağlantı kurabilmek için kullanmakta olduğumuz telefonlarımız akıllanalı uzun vakit oldu, elbette bunun yanında akıllı telefonların estetiği ve fonksiyonu de gelişti. Geçtiğimiz yıllarda telefonlara ön kameraların gelmesi ile ‘selfie’ sözünü epey sık duymaya başlamıştık. Zira insanlar artık sık bir halde Facebook, Instragram, Twitter üzere toplumsal medya hesaplarında kendi fotoğraflarını çarçabuk çekerek, süratlice gönderme imkanına ulaştılar. Bundan büyük keyif alan kullanıcıların olduğu bâtın birşey değil.

Elbette ki beşerler fotoğraf teknolojisi birinci buluştukları andan itibaren kendi kendine fotoğraf çekmeyi denemişler, lakin ön kamera üzere araçlar bulunmadığı için çok başarılı olamamış ve kendilerini hoş göstermeyi başaramamışlardı. ‘Selfie’ sözüne gelecek olursak, çok uzağa gitmemize gerek yok. Oxford Üniversitesi tarafından 2013 yılın sözü seçildiğini biliyor muydunuz? Bu da demektir ki; ‘selfie’ çekimlerinin ve telaffuzunun en yaygın olduğu yıl 2013 yılıdır.

Merak edenler için belirtelim; Selfie sözüne Türk lisan kurumunun (TDK) internet sayfasından baktığımızda ise “özçekim” olarak karşılık gördüğünü okumaktayız. Lakin çok kişi bilmese de bu manada sizlere ek bir bilgi daha verelim; selfie’nin yaygınlaşmasında toplumsal fotoğraf paylaşım sitesi Flickr’in tesiri çok büyüktür. Elbette 2014 Oscar merasiminde, ünlü oyuncu Ellen DeGeneres’in başka oyuncular ile çektiği selfie pozunu da unutmamak gerekir. Bu poz geceye damgasını vurmuş ve özçekim fotoğrafların dünya üzerinde yayılmasına tesirli olmuştur. Artık tüm dünya tarafından ziyadesiyle ilgi gören selfie, doğal olarak telefon modeli seçimlerimizi de etkiliyor. Günümüzde Selfie tutkunları akıllı telefon modeli alırken, öncelikle aygıtın ön kamera özelliklerine ve performansına dikkate alıyor.

Biz de bu manada sizler için en âlâ ön kameralara sahip olan akıllı telefon modellerinin bulunduğu bir liste hazırladık. DxOMark‘ın Ağustos 2020 için yayınladığı en yeterli selfie çeken telefonlara gelin daima birlikte göz atalım.

İşte en uygun ön kameraya sahip telefonlar;

1- Huawei P40 Pro
DxOMark Puanı: 103

Art Kamera:​ 50 MP f/1.9 geniş açılı,
​Ön Kamera: 32 MP, f/2.2, 26mm geniş açılı ve kızılötesi sensörFull HD çözünürlükte 30 ve 60 

2- Huawei nova 6 5G

DxOMark Puanı: 100

Art Kamera: 40 MP (f/1.8) + 8 MP ultra geniş açılı (f/2.4) + 8 MP telefoto (f/2.4) 3X zoom ile + lazer odaklama sensörü
Ön Kamera: 32 megapiksel + 12 megapiksel

3- Samsung Galaxy S20 Ultra
DxOMark Puanı: 100

Art Kamera: 108 MP ISOCell Bright HMX + 48 MP ISOCELL Bright GM2 +12 MP Sony IMX 555 + ToF sensörü
Ön Kamera: 40 MP

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın