Emisyon skandalına karışan Mercedes tazminat ödeyecek!

 Emisyon skandalına karışan Mercedes tazminat ödeyecek!
Okunuyor Emisyon skandalına karışan Mercedes tazminat ödeyecek!

Emisyon konusu uzun vakittir konuşuluyor. Hatırlanacağı üzere bu skandal ile ismi anılan birinci otomotiv üreticisi Volkswagen olmuştu. Rekor bir tazminat ödemek zorunda kalan şirket, uzun bir mühlet toparlanamamış ve zorluklar yaşamıştı. Artık ise ismi emisyon skandalına karışan bir öteki üretici daha tazminat ödemek zorunda kalacak. Evet, kiminin severek kullandığı kimininse hayali olan Mercedes, karbon salınımını yasal hudutlar içerisinde göstermek için arabalarına yüklediği yazılım yüzünden tazminat cezasına çarptırıldı. İşte detaylar!

Emisyon skandalına karışan Mercedes tazminat ödeyecek!

Emisyon skandalı denince akla gelen birinci araba üreticisi Volkswagen oluyor. Bu sebepten ötürü rekor bir tazminat cezasına çarptırılan Alman üretici, tam 35 milyar dolar ödemek zorunda kalmıştı. Bu bedelin akabinde çalkantılı günler yaşayan araba devi, kendisini daha sonra toparlamayı bilmişti. Artık ise karbon salınımını yasal sonlar içerisinde göstermek için arabalarına yazılım yükleyen ve böylelikle motorun gücünü daha az gösteren Mercedes, tıpkı durum ile karşı karşıya. Lakin Mercedes‘in ödeyeceği ceza Volkswagen ile karşılaştırıldığında epey cüzi bir ölçü üzere kalıyor.

Buna nazaran şirket ortaya çıkan bu emisyon skandalından ötürü toplamda 3 milyar dolarlık bir tazminat cezasına çarptırıldı. Önder üretici, bu paranın 1.5 milyar dolarını araç sahiplerine ödeyecek. Mercedes ABD’de uygulanacak olan bu cezanın haricinde birebir sebeplerden ötürü geçtiğimiz yıl da Avrupa’da 960 milyon dolarlık bir tazminat ödemek zorunda kalmıştı. Yapılan araştırmalara nazaran sırf bu saydığımız markalar değil, pek çok üretici 2008 yılından bu yana birebir yolla yasal testleri yanıltıyor.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın