Dünyanın En Yaşlı Yılanı, Eşeysiz Yumurtladı

 Dünyanın En Yaşlı Yılanı, Eşeysiz Yumurtladı
Okunuyor Dünyanın En Yaşlı Yılanı, Eşeysiz Yumurtladı

Hayvanlar bir biçimde insanları şaşırtmaya devam ediyor. Kafeste yaşayan yaşlı bir yılan, rastgele bir erkek olmadan yumurtlamayı başararak bilim insanlarını şaşırtmayı başardı. ABD’nin Missouri eyaletindeki Saint Louis Hayvanat Bahçesi’nde bulunan 62 yaşındaki kraliyet pitonu, son 20 yıldır etrafında hiçbir erkek olmamasına karşın 7 yumurta üretmeyi başardı.

Üstelik bu yılanla ilgili şaşırtan olan şeyler yalnızca bunlarla da hudutlu değil. Bu kraliyet pitonunun yaşayan en yaşlı yılan olmasının yanı sıra bu tıp, daha 60’larına gelmeden uzun bir mühlet evvel yumurtlamayı bırakıyor.

Yumurtlayan en yaşlı yılan

Saint Louise Hayvanat Bahçesi Sürüngen Bilim Yöneticisi Mark Wanner, bu şaşırtan vakayla ilgili olarak “O, tarihte bildiğimiz yumurtlayan en yaşlı yılan dedi. Pitonlarda eşeysiz üretmenin alışılmadık değil ender olduğunu söyleyen Wanner, yılanların bazen gecikmeli döllenme için sperm depoladığını lisana getirdi.

23 Temmuz tarihinde yumurtlayan bir pitonun yumurtalarından üç tanesi kuluçka makinesinde kaldı ve bir ay içerisinde yumurtadan çıkmaları bekleniyor. Yumurtalardan iki tanesi genetik örnekleme için kullanıldı. Kalan iki yumurtadaki yavrular ise kurutulamadı.

Genetik örneklemeler, bu yumurtaların eşeyli mi yoksa eşeysiz mi üretildiğini yani ‘isteğe bağlı zaten üreme‘ olup olmadığını gösterecek. Hayvanat bahçesinde bulunan başka kraliyet pitonu bir erkek ve 31 yaşında. Dişi piton ise 1961 yılında hayvanat bahçesine bağışlanmış.

Yılan, daha evvel 2009 yılında yumurtlamıştı lakin onlar hayatta kalmayı başaramamıştı. Daha evvel 1990 yılında da bir yumurtlama gerçekleştirmişti lakin kafesleri temizlenirken bir erkek pitonla birebir kovaya konulması sebebiyle erkek tarafından gebe bırakılmasına mümkün gözle bakılıyor.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın