Dünyanın En Büyük Dijital Kamerasıyla 3200 MP’lik Fotoğraf

 Dünyanın En Büyük Dijital Kamerasıyla 3200 MP’lik Fotoğraf
Okunuyor Dünyanın En Büyük Dijital Kamerasıyla 3200 MP’lik Fotoğraf

Stanford Doğrusal Hızlandırıcı Merkezi (SLAC) ABD Ulusal Hızlandırıcı Laboratuvarı’ndan bilim insanları tarafından yayınlanan yeni bir blog yazısına nazaran bilim insanları, dünyanın en büyük dijital kamerasının sensörü ile dünyanın en büyük dijital kamera fotoğrafını çekmeyi başardılar. 

3200 megapiksellik bir çözünürlüğe sahip olduğu açıklanan bu fotoğraf öylesine büyük ki, tam boyutlu görüntülemek için 378 adet 4K çözünürlüklü TV’yi bir ortaya getirmek gerekiyor ve kameranın çözünürlüğü öylesine yüksek ki yaklaşık 24 kilometre uzaklıktaki bir golf topunu çarçabuk görüntüleyebilirsiniz.

Sensöründe toplam 3.2 milyar piksel bulunan dünyanın en büyük dijital kamerası

Bilim insanlarının karanlık güç ve karanlık unsur araştırmalarında kullanacağı bu devasa çözünürlüklü kamera, Şili’deki Legacy Survey of Space and Time Teleskobu’na (LSST – eski ismi Büyük Sinoptik Araştırma Teleskobu) kurulacak. Yapılan açıklamaya nazaran kelam konusu kamera, insan gözünün görebildiğinden 100 milyon kat daha loş objeleri tespit edebilecek.

Dünyanın en yüksek çözünürlüklü fotoğrafı ve yakınlaştırarak elde edilen ayrıntı

Bilim insanları, kelam konusu inanılmaz çözünürlüğü yakalayabilmek için her biri 16 megapiksel çözünürlüğe sahip 189 sensörü bir ortaya getirdi. Kelam konusu sensörler, kameranın odağını oluşturan ve sal ismi verilen üniteler halinde birleştirilmiş durumda.

Dünyanın en büyük dijital kamerasının sensörü

Kamerada imaj almak için 21, görüntüleme için kullanılmayan 4 özel sal olmak üzere toplam 25 sal bulunuyor. Bu sayede kameranın odağında toplamda 3.2 milyar piksel bulunuyor. Her biri 3 milyon dolar bedelinde olan salları odak düzlemine yerleştirme süreci 6 ay üzere epey uzun bir müddet aldı.

Dünyanın en büyük dijital kamerasının sensörünün kurulumundan bir fotoğraf

Dünyanın dijital kamera ile çekilmiş birinci en büyük fotoğrafı, aslında kelam konusu kamera kurulumunun bir testini oluşturuyordu. Lakin hala, kamera kurulumunun tamamlanması ve Şili’deki Legacy Survey of Space and Time Teleskobu’na kurulması için önümüzde uzun bir mühlet bulunuyor. Hatta kamera ile son testin 2021’in ortalarında gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Dünyanın en büyük dijital kamerasının kurulumunun hızlandırılmış görüntüsü

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın