Dünya Genelinde Android-iOS Kullanım Oranları Açıklandı

 Dünya Genelinde Android-iOS Kullanım Oranları Açıklandı
Okunuyor Dünya Genelinde Android-iOS Kullanım Oranları Açıklandı

Uzak geçmişte, telefonların şimdi ‘akıllanmadığı’ devirde neredeyse tüm üreticiler kendi taşınabilir işletim sistemlerine sahipti. Bugün ise tüm akıllı telefon pazarı iki işletim sistemine kalmış durumda; Android ve iOS. Pekala hangi işletim sistemi daha fazla tercih ediliyor hiç düşündünüz mü?

Almanya merkezli pazar araştırma portalı Statista, yayınladığı datalar ile hangi taşınabilir işletim sisteminin daha tanınan olduğunu ortaya koydu. Statista’nın 2014’ten günümüze kadar taşınabilir işletim sistemlerinin pazar hisselerini gösterdiği grafiğe nazaran Android işletim sistemi, yüzde 87 pazar hissesiyle yüzde 13 pazar hissesine sahip iOS’u ezip geçmiş durumda.

Statista’nın ülkelere nazaran taşınabilir işletim sistemi pazar hissesi datalarına baktığımızda, iOS’in yalnızca Japonya ve ABD’de Android’den daha fazla kullanıldığını görüyoruz. Bilhassa Hindistan, Nijerya, Brezilya üzere pazarlarda ise Android’in ezici bir üstünlüğü bulunuyor. Android’in tahminen de Android’in en yüksek pazar hissesine sahip olduğu ülke olan Hindistan’da iOS kullanım oranı yüzde 3’e kadar düşüyor. 

Iddia edebileceğiniz üzere iOS ile Android ortasındaki bu büyük pazar hissesi farkı, iOS işletim sistemli tek akıllı telefon olan iPhone’ların fiyatından kaynaklanıyor. ABD, Japonya, Birleşik Krallık üzere gelişmiş ekonomilerde iOS, yüksek pazar hissesine ulaşmayı başarırken; bilhassa Hindistan, Çin üzere büyük fakat ithalat vergilerinin yüksek olduğu pazarlarda iOS kullanım oranı epey düşüyor.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın