Burundan Enjekte Edilen Sprey Koronavirüs Aşısı Geliştirildi

 Burundan Enjekte Edilen Sprey Koronavirüs Aşısı Geliştirildi
Okunuyor Burundan Enjekte Edilen Sprey Koronavirüs Aşısı Geliştirildi

Çin’in Xiamen Üniversitesi, Hong Kong Üniversitesi ve Beijing Wantai Biological Eczacılık şirketi tarafından ortak çalışma ile geliştirilen bir koronavirüs aşısı, insan testleri için yasal müsaadeleri almayı başardı.

Lakin bu üç kurum tarafından geliştirilen koronavirüs aşısının, halihazırda testleri yapılmakta olan koronavirüs aşılarından değerli bir farkı bulunuyor. Bu aşı, iğne yoluyla değil, sprey olarak burundan enjekte ediliyor.

Sprey koronavirüs aşısı, direkt teneffüs yolundan enjekte ediliyor

Daha evvel grip aşısı olarak da karşımıza çıkan sprey aşılar, daha çok iğne enjeksiyonundan kaçınmak isteyen çocuklar tarafından kullanılan, lakin iğneyle kıyaslandığında kullanımı az olan bir aşı cinsidir.

Bilim insanlarının koronavirüs için bir sprey aşı geliştirme nedenleri ise direkt teneffüs yolu üzerinden enjekte edilen sprey aşının, iğne ile kaslara enjekte edilen standart aşılara nazaran koronavirüsle çabada daha tesirli olabileceğinin düşünülmesi. 

Sprey aşı, akciğer hasarını önemli biçimde azaltabilir

Yapılan açıklamalara nazaran sprey aşı, koronavirüsün hücrelere tutunmasını sağlayan başak proteininin genetik kısımlarına sahip, zararsız bir grip virüsü taşıyor. Kelam konusu aşı, bedenin COVID-19’a neden olan patojene karşı bağışıklığını harekete geçirmek için koronavirüsün neden olduğu doğal semptomları taklit ediyor.

Çin Bilim ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı Science and Technology Daily gazetesine nazaran kelam konusu aşının klinik test öncesi fareler üzerindeki çalışmaları, aşının akciğer hasarını önemli halde azaltabileceğini ortaya çıkardı. Aşının koronavirüse karşı beşerler üzerinde ne kadar tesirli olacağını ise insan testlerinden elde edilen datalar paylaşıldığında (tabi bir gün paylaşılırsa) öğreneceğiz.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın