BMW, Yağ Gerektirmeyen Yeni Motosiklet Zincirini Duyurdu

 BMW, Yağ Gerektirmeyen Yeni Motosiklet Zincirini Duyurdu
Okunuyor BMW, Yağ Gerektirmeyen Yeni Motosiklet Zincirini Duyurdu

Motosikletler, icat edilip yollara sürüldükleri günden bu yana pek çok değişim geçirdiler ve günümüzde pek çok kişi motosikleti bir araçtan çok bir hayat üslubu olarak kabul ediyor. Motosikletlerin motorlarından lastiklerine kadar pek çok modülü büyük değişimler geçirmesine karşın bir modülü var ki varlığını en az değişiklikle sürdürmeye devam ediyor: zincir.

Bisiklet ve motosiklet şoförleri çok düzgün bileceklerdir ki zincirler, tertipli olarak bakım ister. Bir zincirin yağ ve gerginlik bakımı nizamlı olarak gerçekleştirilmezse hem vites geçişlerinde sorun yaşatır hem de bir güvenlik riski oluşturur. Birebir vakitte bir motosiklet üreticisi de olan Alman otomotiv devi BMW ise yağ ve ayarlama gerektirmeyen bir zincir geliştirdiğini açıkladı.

BMW’nin endüstriyel elmas kaplama motosiklet zinciri bu türlü görünüyor

BMW’nin ‘M Endurance’ olarak isimlendirdiği yeni motosiklet zinciri, Alman şirketten yapılan açıklamaya nazaran endüstriyel elmas kaplama olarak da bilinen dört yüzlü amorf karbon yapısı sayesinde zincir ile dişlilerin yüksek etkileşimine karşın aşınmıyor. Ayrıyeten zincir irtibatlarında da sürtünme değerli ölçüde azaldığından klasik zincirlerin tersine zinciri yağlama ihtiyacı bulunmuyor.

BMW, M Endurance motosiklet zincirinin aşınmayı en aza indirdiği için bakım gerektirmeyeceğini söylese de yeni zincirin bisikletin dişlilerinde aşınma oluşturup oluşturmayacağı bilinmiyor. Ne yazık ki yeni kuşak zincirin günümüzde ‘uzun ömürlü’ olarak bilinen zincirlere yeterli bir alternatif olup olmadığını öğrenmek için piyasaya sürülmesini beklememiz gerekecek.

BMW M Endurance motosiklet zincirinin yapısı

Piyasaya sürülmek derken; BMW, yeni kuşak bisiklet zincirinin şu an için yalnızca S1000RR ve S1000XR modelleriyle uyumlu olduğunu açıkladı. BMW ayrıyeten yeni zincirleri için yayınladığı basın açıklamasında zincirlerin öbür BMW Motorrad araçları için de geliştirilmekte olduğunu tabir etti. M Endurance’in BMW modelleri dışında kullanılıp kullanılamayacağı ise şimdi bilinmiyor.

BMW, yeni teknolojisi ile şoförlere yağ ve ayar gerektirmeyen yeni kuşak zincirler sunarken fiyat etiketini pek de her cebe uygun düzeyde tutmamış durumda. Çünkü Motorcycles.News’in aktardığı bilgilere nazaran zincirin tek başına fiyatı 340 dolar (2.498 TL+vergiler); dişli, çark ve öteki modülleri da içeren set halindeyse 507 dolar (3.725 TL+vergiler) olacak.

Bu yazı için ne düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın